Какво представлява мазната коса?
Наличието на омазняване на косата се дължи на секрецията на мастните жлези в скалпа. Прекомерното омазняване е най-често резултат от тяхната завишена секреция. В по-редки случаи може да се касае и за неподходяща или недостатъчна измивна грижа.
Някои остри или хронични състояния и заболявания, в резултат на бактериална или гъбична инфекция, могат да бъдат отговорни за появата на видимо омазняване по косата ви.
При последния случай не се касае непременно за свръхсекреция на жлезата, а видимото омазняване се дължи на наличието на локален възпалителен процес.
Основни причини за проява
Мазната коса може да бъде резултат от свръхпродукция на себум от мастните жлези на скалпа, да се дължи на генетични фактори, на хормонален дисбаланс, да се влияе от влажността на въздуха и от хранителния режим.
Някои бактериални и гъбични причинители, както и стресът, се свързват с появата на омазнен скалп. Неправилна или недостатъчна грижа за косата, например употребата на неподходяща и дразнеща кожата на скалпа козметика, също може да бъде фактор.
Менструалният цикъл при жените се обуславя от промяна в нивата на хормоните. Тези промени са физиологични (т. е. „нормални“). В някои случаи могат да се наблюдават и патологични отклонения в хормоналния баланс, например удължаване или скъсяване на периодичността на увеличаване и спадане на нивата на определен хормон.
Хормоналният дисбаланс може да бъде отключен от различни фактори (например генетични фактори, стрес), да бъде повлиян от приемането на хормонални препарати; да бъде вторичен, в резултат на друго ендокринно заболяване; покрай навлизането в менопаузата, както и по време на бременност и след раждане, се наблюдават също промени в хормоните.
Последните промени са физиологични и би трябвало да са временно изразени и да се стабилизират без лечение с времето. В противен случай е необходима допълнителна консултация с лекар за овладяване на симптомите и възвръщане на баланса.
Влажността и замърсяването на въздуха могат да повлияят на активността на мастните жлези. В зависимост от климата и степента на замърсяването – фактори като урбанизация, работна среда и замърсяване с финни прахови частици – благоприятстват механичното дразнене на скалпа и в зависимост от чувствителността могат да задълбочат вече наличния проблем с омазняването на косата.
Кои са най-честите симптоми?
Здравият скалп се нуждае от умерено омазняване, което поддържа космите гъвкави и подхранени и предпазва скалпа и косата от влиянието на околната среда, като например интензивна слънчева светлина.
В случай че жлезите отделят твърде много секрет, това става забележимо под формата на следните симптоми:
- Видимо мазна и жилава коса
- Загуба на еластичност и плътност на косъма
- Слегнала и слепваща се коса
- Лющене на кожата на скалпа и поява на пърхот
- Наличие на мазни, жълтеникави люспи
- Задържане на секрета и запушване на порите на кожата и на мастните фоликули, което може да доведе до косопад. Косопадът в тези случаи се дължи на недостатъчно достигане на кислород и хранителни вещества до косъма и космения фоликул
- Задържаният секрет и лющеща се кожа благоприятстват развитието на микроорганизми, които предизвикват допълнително дразнене и възпаление
- Сърбеж и парене
Могат ли да се появят усложнения?
Мазният скалп лесно се замърсява и това прави кожата, косъма и космения фоликул по-склонни към следните състояния:
- Пърхот
- Локално възпаление на космените фоликули, резултиращи в изтъняване на косъма, разреждане на косата и косопад
- Акне
- Наслагване на микроорганизми (бактерии и гъбички) и задълбочаване на проблема.
Пърхотът представлява малки, бели парчета мъртва кожа от главата, които се събират в косата или падат върху дрехите. Натрупването на себум по скалпа може да запуши космените фоликули и да предизвика задържане на секрет в жлезата.
Тази среда е благоприятна за наслагване на допълнителна, най-често бактериална колонизация, като резултатът е възпаление на космените фоликули. Медицинският термин за това състояние се обозначава като фоликулит.
В случай че фоликулитът бъде оставен дълго време без лечение, локалното възпаление може да повлияе на цикъла на растеж на косъма и да попречи на здравия растеж на косата.
Пациенти със склонна към акне кожа, макар и по-рядко, могат да страдат от появата на “пъпки” и в областта на скалпа. Наблюдават се малки подутини по линията на косата, на челото или в задната част на врата; бели точки по скалпа или по фронталната линия на косата; скупчвания на множество подутини по скалпа или единични, но по-големи и болезнени “пъпки”.
Добрата хигиена, откриването на причината за появата на акнето и своевременното лечение могат да повлияят или дори напълно да излекуват локалните промени.
Съществуват множество начини за третиране на кожата на скалпа, повечето от които са топични и могат да се прилагат вкъщи или се провежда курс на лечение в специализирано заведение. В редки, много изявени случаи, се налага и системно лечение за решаване на проблема с акнето.
Лечение и грижа на мазна коса
Лечението има за цел да намали продукцията на себум от мастните жлези, да отстрани мъртвите клетки, както и всички нежелани микроорганизми и натрупани вещества на скалпа.
Тъй като причините за появата на мазна коса са различни, важно е снемането на подробна анамнеза и поставянето на правилната диагноза. Индивидуалният подход към всеки отделен случай е от значение за успеха на лечението на мазната коса и няма едно единствено лечение, което би помогнало на всеки с мазна коса.
Затова първата стъпка е явяване на консултация при специалист, който може да насочи към правилното поведение и лечение, както и за последващата поддръжка на състоянието.
Лечението може да включва:
- Медикаментозно лечение с локални и/или системни препарати
- Химични пилинги
- Използване на щадяща и лечебна козметика
- Редовна и правилна грижа за скалпа и косата по предписание на специалист, най-добре трихолог или дерматолог, но също и ендокринолог или друг специалист, в зависимост от причината за настъпилото омазняване
- Стриктно спазване и придържане към насоките на специалист, без отклонение и прилагане на влошаващи състоянието продукти
- Отстраняване на алергени и неподходяща козметика и лекарства с неблагоприятен ефект
- Предотвратяване на замърсяване и от влиянието на химични, физични и механични агенти (например при излагане на химични субстанции по време на работа или чрез лосиони, на интензивно слънчево лъчение или повтарящо се триене и раздразнение на кожата).
Мазната коса е сред най-честите причини, поради които се търси помощ от специалист трихолог. Макар и често срещан симптом, причината за възникването е комплексна и разнородна. Откриването на причината за прекомерното омазняване е първата и най-важна стъпка към решаването на проблема.