default

Изтъняването - тихият крадец на косата

Изтъняване на косата
20Юни

Изтъняването на косата е често срещан проблем, с който се сблъскват повече от 80 милиона души в световен мащаб. Появява се в определени области на скалпа, като темето или по линията на косата и може да доведе до по-забележими петна или общо изтъняване на косата по цялата глава.

Възможността за възстановяване на изтънялата коса зависи от различни фактори, включително причината за изтъняването, индивидуалните генетични особености и подхода на лечение.

В тази статия ще разгледаме какво представлява изтъняването на косата, как се различава от косопада, възможните причини и методи на лечение, предназначени за справяне с този проблем.

Какво представлява изтъняването на косата?

Изтъняването на косата се различава от косопада по това, че се характеризира основно с намаляване на диаметъра или дебелината на косъма. Това от своя страна води до редуциране обема на косата, без задължително да е придружено със загуба на коса и оплешивяване.

Косопадът се свързва със значително намаляване на броя на фоликуларните единици, което води до видими плешиви петна или цялостно намалена гъстота на косата.

И двете състояния могат да бъдат повлияни от различни фактори, включително генетика, хормонални промени, възрастови фактори, медицински състояния и фактори, свързани с начина на живот.

 

Основните показатели при изтъняване на косата

Теоритични данни

Космите, които формират нашата коса биват 2 вида - терминални и велусни. Терминални се наричат дебелите косми. Средната дебелина на терминален косъм е около или над 65 микрона. Косми, с дебелина под 35 микрона, се наричат велусни.

Изтъняване на косата и при мъжете, и при жените, обхваща косата в хормонално-чувствителната зона (ХЧЗ) - от слепоочията до теменната област.

ПРИ МЪЖЕТЕ в ХЧЗ на скалпа, под генетичен и хормонален стимул, и без прилагане на адекватна терапия, се стига до изтъняване на косъма до велус, както и пълно отпадане на космите - андрогенна алопеция в мъжки вариант - AGA - male pattern hair loss MPHL.

7-степенна скала определя прогреса на това състояние скала Norwood Hamilton. Степени 1, 2, 3 касае промените на косата в слепоочията. От 4-та степен процесът засяга и теменната област, и процесът прогресира.

ПРИ ЖЕНИТЕ разреждането и изтъняването на косата започват фронтално, на няколко см. над линията на растежа. Обикновено, една жена не стига до загуба на коса по мъжки тип, но косата в ХЧЗ се разрежда и изтънява до велус, и променя визията.

Обичайно този процес започва в най-видимата зона на женската коса - фронтално над челото. За разлика от мъжете, в повечето случаи при жените линията на растеж на косата фронтално се запазва (не се засягат слепоочията). Това е т-нар - female patern hair loss FPHL, т.е. женски шаблон на изтъняване и разреждане на косата.

Етапи

Нормалното съотношение между терминални и велусни косми в скалпа е > 80/20, т.е. от 100 косъма е нормално поне 80 да са дебели. Изтъняване на косата >20% в хчз говори за андрогенна алопеция при мъжете и жените.

На ранен етап изтъняването не се забелязва от хората. Човек се вижда в огледалото всеки ден и се адаптира към дискретните промени с косата до момента, в който се натрупва изтъняване >20%, което вече е видимо.

Тогава човек "изведнъж" забелязва изтъняването. То се е получило постепенно, но човешкото око не може да отчете разлики в косата. Дори опитен специалист не би могъл да определи "на око" точния процент.

Когато състоянието е <10%, или е >25%, това категорично би могло да бъде определено с клиничен преглед. Когато е между 10 и 20 % говорим за т.нар "сива зона на изтъняването".

Такава ситуация проблема може лесно да се неглижира и това от своя страна да доведе до загуба на време или да се преекспонира - Ще се приложат неадекватни или вредни терапии.

Причини за поява при мъжете и жените

Генетика

Генетиката играе важна роля в изтъняването на косата, особено при състояния като андрогенна алопеция (плешивост). Андрогенната Алопеция - AGA е най-честата патология на косата при хората.

Практически всеки човек в живота си ще претърпи изтъняване на косата. При един младеж или момиче този процес може да стартира на 16-20 г., а при друг на средна възраст или на по-късен етап в живота. Има и малък процент от мъжете и жените, при които този процес няма да се прояви, поради изключително добри генетични фактори.

 

Медицински състояния

Изтъняването на косата може да бъде причинено от различни здравословни състояния, включително:
 

  • Физически или емоционален стрес
  • Тежка инфекция или висока температура
  • Анемия
  • Заболяване на щитовидната жлеза
  • Автоимунни заболявания като лупус
  • Tinea capitis (трихофития по скалпа)
  • Тумори на яйчниците или надбъбречните жлези
  • Бактериални инфекции на скалпа
  • Лъчева терапия или химиотерапия
  • Тежка операция или внезапна загуба на кръв

Медикаменти

Някои лекарства могат да доведат до изтъняване на косата или загуба на коса като страничен ефект.

Такива лекарства са:
 

  • Химиотерапевтични лекарства, които причиняват значителна загуба на коса поради въздействието им върху бързо делящите се клетки, включително космените фоликули.
  • Антидепресанти, особено селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI), които могат да причинят загуба на коса при някои хора.
  • Имуносупресори, използвани за потискане на имунната система, като тези за автоимунни състояния или след трансплантация на органи, които могат да доведат до изтъняване на косата като страничен ефект.

Хормонални промени

Хормоналните колебания по време на менопауза, бременност или състояния като синдром на поликистозни яйчници (PCOS) също могат да допринесат за изтъняване на косата.

Тези хормонални промени могат да повлияят на цикъла на растеж на косата, карайки космените фоликули да прекарват повече време в стадия на покой (телогенна фаза) и по-малко време в активната фаза на растеж (анагенна фаза), което води до цялостно изтъняване на косата.

Недостиг на витамини

Има няколко витамина, които играят решаваща роля в поддържането на здравия растеж на косата. Дефицитите на тези хранителни вещества могат да повлияят на цикъла на растеж на косата, което води до изтъняване или окапване.

Тези витамини са:
 

  • Витамин D: Дефицитът на витамин D се свързва със загуба на коса и изтъняване.
  • Биотин (витамин В7): Дефицитът на биотин може да доведе до чупливост на коса и косопад.
  • Витамин А: Излишъкът от витамин А може да доведе до загуба на коса.
  • Витамин Е: Този антиоксидантен витамин помага за защита срещу свободните радикали.
  • Витамин B12: Дефицитът на витамин B12 също е свързан с изтъняване на косата и загуба на коса.

Диагностика и възстановяване на изтънялата коса

Изтъняването на косата е необратим процес за разлика от косопада, който в повечето случаи е обратим процес.

При начално изтъняване съпроводено с косопад или при съмнение за изтъняване, препоръчваме измерване на процент велусни косми.

Измерването се извършва с медицинският стандарт в Трихологията апаратурата - Fото Finder AI (изкуствен интелект). С помощта на множество измервания и снимки на косата, изображенията се сканират и превръщат в цифри.

Измерват се основни показатели във всички зони на косата като:
 

  • Дебелина на косъма в микрони;
  • Гъстота на косата на кв.см;
  • Единични, двойни, тройни фоликуларни единици, отсъстващи косми;
  • Процент терминални и велусни косми;
  • Процент изтъняване на косата.

Този анализ дава 100% ясна картина на диагнозата, подплатена с цифри, което е един от водещите критерии за поставяне на точна диагноза.

Най-важно е ранната диагностика още на субклинично ниво, т.е., когато не се вижда. Целта е да може навреме да се даде адекватно лечение и това състояние да се стадира, за да не продължава да засяга косата.

Заключение

Има много причини за изтъняване на косата, включително генетика, медицински състояния, лекарства, хормонални промени и хранителни дефицити. Разбирането на тези фактори е важно за получаване на ефективно лечение.

Най-важното за моите пациенти е да осъзнаят и разберат следното:
 

  • 1. Андрогенната алопеция не е болест, а състояние на преждевременно стареене на кожата на главата под хормонален и генетичен стимул;
  • 2. Изтъняването на косата е еднопосочен процес - необратим.
  • 3. Диагностика с Foto Finder е задължителен елемент за РАННО ИЗМЕРВАНЕ НА % ИЗТЪНЯВАНЕ - КОГАТО ОЩЕ НЕ Е ВИДИМО с невъоръжено око.
  • 4. Поставянето на правилна диагноза и адекватно, навременно лечение с медицински средства, е ключа за постигане на оптимални резултати.
  • 5. Необходимо е проследяване на състоянието всяка година с цел адаптиране на терапията.


В отпуска