Косопад след раждане

Косопад след раждане

Независимо от натрупаните рационални и ирационални вярвания, ще се опитаме да изложим само факти. Те се базират на дългосрочното лечение и наблюдение на майки през последните 10 години от нашата практика в “Трихологичен център Лилия”.

 

В този материал няма да коментираме ползите от кърменето, оптималната продължителност на кърменето, нито ще поставяме дилемата: Кърмене или Коса.

 

Нашето разбиране е, че бебето при възможност трябва да се кърми поне 9-12 месеца.

Независимо от натрупаните рационални и ирационални вярвания, ще се опитаме да изложим само факти. Те се базират на дългосрочното лечение и наблюдение на майки през последните 10 години от нашата практика в “Трихологичен център Лилия”.

 

Кога започва косопадът след раждане?

Най-често около третия месец след раждането.

 

Задължително ли се появява косопад?

Да. Физиология.

Съществува комплекс от ключови фактори, отговорни за косопада след раждане. Достатъчно е да дадем за пример ролята на хормоните пролактин, естрадиол, често натрупаните дефицити в организма на кърмещата жена. Усилията ни са фокусирани към основните механизми, водещи към косопад с цел овладяването му и възстановяване на косата след раждане.

 

По-силен ли е косопадът след второ раждане спрямо първото?

По наши наблюдения – да!

Когато косопадът не е много силен, може лесно да бъде пропуснат. Често майките, които идват при нас по повод косопад казват: „След първото раждане нямах косопад, но сега, след второто е нещо страшно“. И при двете раждания е имало/има косопад, различно силно изразен.

 

100-те косъма на ден вършат ли работа за оценка на косопада?

Не.

Съветваме нашите пациенти да не броят падналите косми. За оценка на косопада използваме модифициран измивен тест. Той дава възможност за определяне на индивидуалната норма и отклоненията от нея. Провежда се при стандартни условия на определени интервали от време. Точността на този тест е важно оръжие в нашите ръце, защото когато става дума за косопад емоциите изкривяват фактите. По-рядко е, но се случва, също косопадът да бъде пропуснат. Няма по-желан момент за една жена с косопад от този, при който измивният тест категорично показва подобрение и намаляване на броя отпаднали косми, а в последствие – спирането му.

 

Колко дълго продължава косопадът след раждане?

В нашата практика не познаваме случай, при който лечението на косопад, проследяването и измерването на подобрението да е по-кратко от 2-3 месеца. Това е при успех. Оставен без грижа косопадът може да хронифицира. При нас идват жени, които просто са чакали косопадът след раждането да отмине, но това не се е случило. Първите години на отглеждане на детето по правило отместват вниманието от грижите за майката и след няколко години косата й е на половина и продължава да пада.

 

Какви са причините за косопада на кърмачката?

 

Основно хормонални, дефицитни и стресови.
Това е при положение, че няма придружаващи заболявания. Освен като първопричина, те могат да усложнят подлежащо кожно заболяване, напр. себореен дерматит.

 

Хормонални:

Нивата на Естрадиол определят процента на работещите фоликули. Високи нива на Естрадиол (бременност) – максимален брой фоликули, синхронизирани в активна фаза, напр. 9 от 10. Спад в нивата на Естрадиол (след раждане) – по-малък брой фоликули в активна фаза – напр. 7 от 10 и синхронизирано преминаване към фаза на покой. Висок Пролактин – косопад. По наши наблюдения високите нива на Пролактин, в частност при лактация, винаги са свързани с косопад. Нашата практика показва, че хормоналните фактори при една здрава родилка оказват по-краткосрочно влияние върху косопада – няколко месеца, а дефицитните и стресовите – по-дългосрочно – години.

 

Кога да си направя изследвания?

За дефицити – веднага.

Ползата за бебето е дори по-голяма, защото напр. ако майката страда от дефицит на Вит.Д3, нивата при бебето ще са още по-ниски от тези на кърмещата го майка. Опита ни показва повтарящи се типични дефицити, които иначе рядко се изследват рутинно.

Хормонални изследвания – след няколко нормални менструални цикъла.

Често наши пациентки казват: „Изследвах Тестостерона и всичко е нормално. По наши наблюдения Тестостерон рядко е повишен, когато се касае за мъжки хормони при една жена е необходимо изследването на други „мъжки“ хормони, използвани като маркери за работата на яйчника и надбъбречната жлеза и четенето им заедно с регулацията на женските хормони. Грешка на изкуството е да се назначи първоначално един хормон, необходимо е да се назначат в констелация – „съзвездие“, за да се анализират връзките помежду им. В последствие, контролираният параметър може да е и един, но точно, който е необходим.

Добре е да припомним, че лекарят не „лекува“ стойностите във фиша с изследвания, а човека с неговата клинична картина, анамнеза, статус. Освен да са нормални стойностите на изследваните показатели трябва да са оптимални и във физиологични съотношения помежду си.

 

Има ли специфика косопадът на кърмачката?

Да. Освен че „работи“дифузно, той засяга в голяма степен слепоочията на жената. Това причинява много стрес и негативни емоции, тъй-като се променя общият вид и начина, по който е свикнала да се възприема една жена. Загубата на коса в тези области може да е и 50%.

 

Не е ли достатъчно просто да си купя опаковка „силни“ витамини?

Не. Ако има натрупани дефицити те първо трябва да се установят с изследвания, за да се възстановят действително липсващите нутриенти, витамини, минерали. Емпиричната употреба не се прилага от нас масово, защото често наблюдаваме например предозиране на Цинк, а всяко нещо в организма е за сметка на друго. Излишъкът на един елемент ще потисне усвояването на друг и по този начин ще задълбочи проблема.

 

Какъв е смисъла една млада майка, кърмачка или не, да полага грижи при косопад, като така или иначе няма как да я подмине?

Ползите от превенция и лечение на косопада след раждането са много и разнопосочни:

 
  • Нещата с времето имат склонността да се влошават и косата не прави изключение. Ако днес с наличните средства можем да постигнем резултат, то не е предвидимо какъв ще е успеха след една или няколко години.
     
  • Кожата и косменият фоликул имат нужда от „фитнес“, както мускулите, които оставени без тренировка се смаляват и губят качества.
     
  • Необходима е поддръжка на кожата на главата срещу стареене и изтъняване, защото това е пряко свързано не само с косопада, а и с възможността за възстановяване на косата на по-късен етап.
 
  • Космено-мастният фоликул е сложна и комплексна структура с изключително интензивен метаболизъм и бързо делене на клетки, затова е „капризен“ по отношение многобройните фактори, които могат да липсват и/или да повлияят физиологията му.
 
  • След раждането хормоналните, дефицитни и стресови фактори натоварват негативно косата, необходимо е противодействие на нивото на космения фоликул. Говорим за специфични съставки, които работят в „защита“, т.е. против косопад, нутриенти, които да запълнят ключови дефицити и „в атака“ – да стимулират растежа на нова коса.
 
  • Много рядко се наблюдава спонтанно възстановяване на косата без грижи. Правилната грижа ще минимизира загубите и ще направи възможно пълното възстановяване, а неглижирането на проблема ще го влоши.
 

В заключение:

На база на нашият опит натрупан през годините препоръчваме, навременна грижа и вземането на мерки още в началото на процеса след, като бъде забелязан.Това дава изключително предимство в борбата с проблема и неговото по-скорошно овладяване и елиминиране.


Развитието на науката дава огромно предимство в наши дни да имаме възможността да се справяме с различни по вид и сложност казуси, но не изключва и пациентската ангажираност и отговорност.

Това в което се стремим е да сме в крак с последните проучвания, иновации и практики водещи до най-добри резултати за да бъдем в помощ на всеки, който има нужда.

 

Д-р Росен Арсов, Медицински Директор, Трихология ООД, специалист Трихолог, Клинична Лаборатория, член на RHRS (Russian Hair research Society), ITA (International Trichoscopy Association).
Д-р Росен Арсов, Медицински Директор, Трихология ООД, специалист Трихолог, Клинична Лаборатория, член на RHRS (Russian Hair research Society), ITA (International Trichoscopy Association).


 
В отпуска