Какво представлява менопаузата?
Менопаузата е естествен биологичен процес, който засяга всички жени и обикновено настъпва на възраст между 45 и 55 години.
По време на менопаузата тялото преминава през многобройни промени, тъй като се приспособява към променливите хормонални нива. Най-честите симптоми са горещи вълни, променливо настроение, нощни изпотявания, напълняване, липса на енергия и безсъние.
Успоредно с тези симптоми, около 40% от жените преминаващи през менопауза, съобщават за загуба на коса, която се проявява под формата на цялостно изтъняване на предната линия на косата и/или в областта на темето.
Видове косопад при менопауза и основни причини за поява
Загубата на коса по време на менопаузата е причинена от хормонален дисбаланс свързан с естественото намаляване на нивата на естроген и прогестерон.
Тези хормонални промени започват в средата на тридесетте години и може да останат незабележими дълго време, но ако засегнат някой, който вече има генетична чувствителност към дихидротестостерон (DHT), загубата на коса става по-очевидна.
Друга хормонална промяна при жените, която се наблюдава на по-късен етап от живота, може да бъде увеличаване на производството на група мъжки хормони наречени андрогени (тестостерон, дихидротестостерон и андростендион), които допълнително влияят на космените фоликули, като ги карат да се свиват.
Има два основни типа косопад при менопауза, на които ще обърнем внимание.
Телогенен ефлувиум
Телогенен ефлувиум е временна форма на разреждане на косата. Нормално косата преминава през три фази: анагенна (фаза на растеж), катагенна (преходна фаза) и телогенна (фаза на покой). При телогенен ефлувиум, по-голяма част от космите по скалпа преминават в телогенната фаза, което води до повишена загуба на коса.
Какви са най-честите симптоми при телогенен ефлувиум?
Ето и едни от най-честите симптоми, за които трябва да внимавате:
- Увеличена загуба на коса: Най-забележимият симптом при телогенен ефлувиум е увеличената загуба на коса. Това може да се забележи при миене, разресване или дори леко докосване на косата.
- Дифузно разреждане на косата: За разлика от андрогенната алопеция, при телогенния ефлувиум косата обикновено се разрежда равномерно по цялата глава.
- Няма видими плешиви петна: В повечето случаи, телогенния ефлувиум не води до пълна загуба на коса или плешиви петна, както е характерно за някои други видове косопад.
Какво лечение се прилага при Телогенен ефлувиум?
Това състояние често е временно и може да бъде породено от различни фактори като стрес, хормонални промени, дефицит на хранителни вещества, лекарства или някакво заболяване.
Обикновено, телогенният ефлувиум е обратим, като е възможно растежа на косата да се възстанови в рамките на 3 – 6 месеца, след като бъдат установени факторите причиняващи косопад.
Косопад по женски модел на разреждане FMPH ( Female Pattern Hairloss )
Косопадът от женски модел, известен още като андрогенна алопеция при жените, представлява хроничен и прогресивен косопад, засягащ хормонално чувствителната зона. Това е най-често срещаният тип косопад при жените.
Характеризира се със следните особености:
- Специфика на косопада: Този тип косопад обикновено се свързва с дифузно изтъняване на косата и миниатюризация на космените фоликули. Може да протече дифузно и/или да засегне фронто-париеталната област на скалпа. Не се характеризира с агресивна, остра загуба, както при мъжете, като и не се губи цялостно косата.
- Хормонални фактори: Хормоналните промени, особено тези, свързани с андрогените (мъжките полови хормони), играят ключова роля в развитието на този тип косопад. Също така за този тип оплешивяване могат да бъдат причина повишените нива на инсулин, PCO – поликистозните яйчници, както и общ дисбаланс в нивата на мъжките и женски хормони.
- Генетична предразположеност: Наличието на наследствена предразположеност, може да увеличи риска от развитие на косопад по женски модел.
- Възраст: Въпреки, че може да засегне жени във всяка възраст, този тип косопад е по-често срещан и по-забележим в периода около и на менопаузата, когато настъпват промени в хормоналния баланс.
Какво лечение се прилага при косопад по женски модел?
При FMPHL или косопад от женски модел, лечението обикновено се фокусира върху балансирането на хормоналните нива, терапии, целящи да забавят повишеното клетъчно делене, причиняващо косопад, за да се създадат необходимите условия за растеж на нова коса.
Одобрените препоръки на EADV - Европейската Асоциация по Дерматология и Венерология за лечение на това състояние са следните:
- Миноксидил: това е препарат за локално или системно приложение, което може да стимулира растежа на косата. Миноксидилът като топикална форма е одобрен от FDA за лечение на FMPHL.
- Хормонална терапия: Лечение с антиандрогени като Спиронолактон или ОКЦ – контарцептиви, може да бъде полезно в някои случаи, особено ако косопадът е свързан с хормонални нарушения.
- Нискоенергийна лазерна терапия (LLLT): Лечението с LLLT може да стимулира растежа на косата и да намали косопада.
- Плазмотерапия с висока концентрация на тромбоцити (PLRP): Този метод включва инжектиране на обогатена на тромбоцити плазма в скалпа, за да се стимулира растежът на косата.
- Промени в начина на живот и грижа за косата: Здравословното хранене, намаляването на стреса и използването на локални анти-андрогенни, противовъзпалителни средства, щадящи продукти за коса, може да допринесат за цялостното подобряване на състоянието на косата.
Други причини за косопад по време на менопауза
Въпреки че, основната причина за косопад при жените преминаващи през менопауза е свързана с хормонални промени, други фактори, като високи нива на стрес, нездравословен хранителен режим, лоша хидратация и безсъние, също играят важна роля за благосъстоянието на косата.
По време на менопаузата някои жени приемат лекарства, за да се справят с проблеми като:
- дисбаланс на щитовидната жлеза;
- дефицит на витамини;
- лошо състояние на скалпа.
Косопадът може да се прояви като страничен ефект в следствие от приема на медикаменти, лекуващи тези или други видове проблеми.
Как да овладеете косопада по време на менопауза?
Загубата на коса по време на менопаузата може да бъде преодоляна, чрез комбинация от действия като:
- Прием на витамини и минерали
- Намаляване на стреса
- Приемане на достатъчно количество вода за добра хидратация
- Хормонозаместителна терапия - DHT блокерите например могат да помогнат за защитата на космените фоликули и да забавят процеса на изтъняване на косата, като намалят въздействието на DHT върху скалпа.
- Използването на трихологични продукти, които съдържат витамини, минерали и мастни киселини, ще гарантира, че косата ви получава всички необходими хранителни вещества, от които се нуждае, за да расте и да остане здрава.
Витамини и минерали
Витамините и минералите като холин, биотин, витамин D3 и желязо, както и есенциалните мастни киселини като пореч, вечерна иглика, лен и рибено масло играят решаваща роля за поддържане на косата здрава и стимулиране на растежа й.
Ако тези хранителни вещества не се усвояват пълноценно от организма или не се приемат чрез балансирана диета, загубата на коса ще бъде естествена последица от това.
Намаляване на стреса
Намаляването на стреса може да има положително влияние върху косопада, особено по време на менопауза, тъй като той оказва влияние върху редица фактори.
Като например:
- Хормонален дисбаланс: Обикновено стресът влияе на хормоните и може да увеличи нивата на кортизола. Намаляването на стреса би могло да подмогне за стабилизиране на хормоналните нива, което от своя страна може да овладее процеса на загуба и разреждане на косата.
- Кръвообращение: Стресът може да доведе до нарушения в нормалното кръвообращение, включително това в скалпа. Подобряването на кръвообращението и поддържането на добра капилярна структура в скалпа ще подобри здравето на косъма и ще допринесе за забавяне на процесите на стареене-фиброза на космените фоликули, рефлектирайки пряко върху удължаване на анагенната фаза на космените фоликули.
- Сън: Стресът често води до проблеми със съня, което може да повлияе на здравето на косата. Подобряването на качеството и продължителността на съня може да помогне за възстановяването на тялото и да подобри растежа на косата.
- Хранене: Стресът може да повлияе на хранителните навици, което от своя страна влияе на здравето на косата. Поддържането на балансирана диета и хидратацията са важни за поддържането на косата здрава.
Добра хидратация
Добрата хидратация е от съществено значение за цялостното здраве на организма, включително и здравето на косата.
Тя подпомага циркулацията и доставката на хранителни вещества до фоликулите, подобрява здравето на скалпа, укрепва косъма и подпомага растежа на косата, в резултат на което може да помогне за намаляване загубата на коса.
Хормонозаместителна терапия
Хормонозаместителната терапия (ХЗТ) може да се използва за лечение на косопад при жени в периода на менопаузата. Тази терапия цели да компенсира намаляването на естрогеновите нива, което от своя страна води по общ дисбаланс по хормоналната ос.
Винаги е важно жените да обсъдят опциите за ХЗТ с квалифициран медицински специалист, който може да вземе предвид тяхната индивидуална история, рискове и нужди.
Използване на трихологични продукти
Използването на трихологични продукти може да има положителен ефект при лечението на косопад по време на менопауза.
В зависимост от техния вид и начина на действие различните трихологични продукти биха могли да действат в посока на:
- Стимулиране на растежа на косата: Продукти с вазодилатиращо действие стимулират кръвообращението в скалпа и увеличават притока на хранителни вещества към космените фоликули, което може да допринесе за стимулиране растежа на нова коса.
- Укрепване на косъма: Шампоани, балсами и серуми, обогатени с растителни анти-андрогени, AHA/BHA киселини, витамини и минерали, могат да помогнат за укрепване на косата, намалявайки възпалителните процеси, изтъняването и разреждането на косата.
- Подобряване на здравето на скалпа: Здравият скалп е важен за поддържане на здрава коса. Продукти, съдържащи хидратиращи и противовъзпалителни съставки, могат да подобрят състоянието на скалпа.
- Намаляване на възпалението и сърбежа: Някои продукти съдържат противовъзпалителни и антиоксиданти съставки, които помагат при сърбеж, пърхот и други проблеми със скалпа, които обострят косопада.
- Подхранване на косата: При различни дефицити в организма, приема на хранителни добавки и витамини може да осигури необходимите хранителни вещества за поддържане на здрава коса отвътре навън.
Лечение и лекарства
Лечението на косопад при менопауза обикновено включва комбинация от различни подходи, като се отчитат индивидуалните нужди и причините за косопада.
Както вече споменахме по-горе, някои от най-често използваните методи са следните:
- Хормонозаместителна терапия;
- Локално прилагане на Миноксидил;
- PLRP плазмотерапия;
- Прием на хранителни добавки;
- Нискоинтензивната лазерна терапия LLLT,
- и не на последно място - правилна грижа за косата.
Важно е да се консултирате с лекар трихолог, за да имате правилна диагноза и причина за състоянието си. Правилното разбиране, обективизиране, проследяване на състоянието, придържането, търпението и последователността в подхода, ще доведат до нужните резултати.
Защо да се доверим на Трихологична клиника "Лилия"?
С над 10 години опит в областта на Трихологията, нашата клиника е лидер в предлагането на иновативни и научно обосновани решения за лечение на всички заболявания на косата и скалпа.
Нашата цялостна методология "Hair Inside - Косата отвътре" е разработена, за да осигури персоналната медицина за косата.
Тя съчетава:
- Foto Finder HD AI High Definition анализ и диагностика с изкуствен интелект;
- Задълбочени генетични и кръвни изследвания;
- Хистопатология – причина, прогноза, персонална медицина.
Ние се фокусираме върху цялостното решение на проблемите със загуба на коса от намирането на причина за алопеция, през правилната диагноза и диагностика, до разработването на индивидуален терапевтичен план за всеки пациент.
Нашата клиника прилага всички одобрени от EADV протоколи и методи за лечение на алопеция в областта на Трихологията.
За Нас Вашата коса е най-голямата ценност и е в ръцете на утвърдени специалисти, които се стремим към най-високите, безопасни и реалистични резултати, съобразени с медицинските стандарти в тази област.