Причини за косопада при жените

При проблеми с косопад, разреждане и изтъняване на косата е добре да се консултирате със специалист трихолог с цел установяване точните причини за проблема и поставяне на върна диагноза за заболяването.

Предпоставки за появата на косопад

Няколко фактора могат да доведат до появата на косопада:

  • Хормонален дисбаланс.

Хормоните действат най-добре, когато са балансирани помежду си. Не е нужно да имате високи нива на андрогени, за да имате проблем с косопада. Когато се понижи нивото на женските хормони, отново се дава предимство на андрогените като DHT (дихидротестостерон). Този дисбаланс предизвиква проблеми като скъсяване на анагена (фазата на растеж на косата), косопад, намаляване на плътността и гъстотата на косата.

  • Генетична предразположеност.

В случаи на генетична предразположеност, косопадът се дължи на наследственост, която може да идва както от единия, така и от двамата родители. Т. нар. наследствен косопад се обвързва със заболяването андрогенна алопеция. При генетична наследственост косопадът може да се отключи в различна възраст, дори преди навършване на 20 години.

  • Стрес или травма.

При стрес косопадът е силен и се появява внезапно (няколко седмици след травматичното събитие), поради което може сериозно да повлияе на самочувствието.

  • Раждане, кърмене.

По време на бременност настъпват хормонални промени, в следствие на които косата става по-плътна, здрава и расте добре. Това се дължи на високите нива на естроген (женския хормон) в организма. След раждане хормоните започват да се връщат към нормалните си нива и много космени фоликули навлизат във фаза на покой. Наблюдава се косопад, който обаче е обратим процес и отшумява за няколко месеца.

  • Заболявания на щитовидната жлеза.

При заболяване на щитовидната жлеза се говори за хипо- и хипертиреоидизъм. Тиреоидните хормони могат да причинят промени в метаболизма, както и в употребата на кислород и енергия, които са необходими за растежа на косата и ноктите. При хипотиреоидизъм косата и ноктите стават крехки и се чупят по-лесно. При хипертиреоидизъм може да се достигне до загуба на коса в следствие на ускорения метаболизъм. За да се овладее косопадът, следва да се възстанови нормалното функциониране на щитовидната жлеза и да се назначи дългосрочна програма за възстановяване на плътността и гъстотата на косата.

  • Лупус, диабет, анемия, хранителни разстройства
  • Лекарства, включително за химиотерапия, използвани при лечението на ракови заболявания; противозачатъчни и др.
  • Изгаряния, наранявания, рентгенови лъчи.

В такива случаи нормалният растеж на косата се възвръща след като кожата се възстанови. За бързото и безпроблемно възстановяване е необходимо назначаване на терапия след проведен трихологичен преглед при специалист.

  • Автоимунно заболяване.

Автоимунните заболявания могат да доведат до пълно окапване на косата, поради което навременната консултация с трихолог е задължителна.

  • Диета.

Диетите лишават организма от необходимите му полезни вещества. При дефицити на цинк, желязо, витамин B6, В12, вит.Д и омега 3 мастни киселини може да се появи косопад. Също така, заболяванията, свързани с недохранване – анорексия, булимия и др., водят след себе си до косопад.

Какви са видовете косопад при жените?

Косопадът винаги е симптом на нещо, което се случва в организма. Основните видове косопад при жените са:

  • Андрогенна алопеция при жени

Заболяването представлява дифузно изтъняване на космите в почти всички области на скалпа. Отговорен за възникване на андрогенната алопеция, както при жените, така и при мъжете е дихидротестостерон (ДХТ), като наследствеността има съществена и ключова роля като фактор за възникване на заболяването.

  • Телогенен ефлувиум

Под действието на различни ситуации като раждане на дете, недохранване, преболедуване от тежка инфекция, голяма операция, силен стрес голяма част от космите, които се намират във фазата на растеж (анаген) или фазата на регресия (катаген), това са около 90% от всички косми могат да преминат изведнъж във фаза на почивка (телоген).

При телогенен ефлувиум се губят големи количества коса. Друга възможна причина за появата на телогенен ефлувиум е прием на силни лекарства – например антидепресанти, бета-блокери и др.

  • Анагенен ефлувиум

Анагенен ефлувиум настъпва след въздействие на увреждащи фактори, които водят до нарушение на деленето на клетките или метаболитна активност на космения фоликул. Този вид косопад най-често се асоциира с лечението с химиотерапия.

  • Тракционен (травматичен) косопад

Тракционният косопад или още тракционната алопеция е състояние, което се дължи на локализирана травма на космените фоликули от стегнати прически, които причиняват издърпване на космите. При откриване на това състояние достатъчно рано косата възстановява растежа си напълно. Прически, които предизвикват такъв вид косопад, са поставянето на удължители за коса, стегнати опашки, кокове, плитки. До увреждане на косата могат да доведат още химически процедури, къдрене, боядисване, сушене със сешоар и обработване с преса.

Причини за косопада при жените

При проблеми с косопад, разреждане и изтъняване на косата е добре да се консултирате със специалист трихолог с цел установяване точните причини за проблема и поставяне на вярна диагноза на заболяването.

Един от най-често срещаните фактори за поява на косопад е хормоналният дисбаланс. В много случаи картината се осложнява и от множество натрупаани дефицити в организма. За да спре падането на косата, първо трябва да се изсясни причината и да се постави точна диагноза и схема на лечение. Ще представим накратко няколко основни причини, които имат пряко отношение за засилен косопад.

Няколко фактора могат да доведат до появата на косопада:
 

Проблеми с щитовидната жлеза

При заболяване на щитовидната жлеза се говори за хипо- и хипертиреоидизъм. Щитовидните заболявания се превръщат във водеща причина за дифузен косопад и в много случаи водят и до огнищен косопад (алопеция ареата). Тиреоидните хормони могат да причинят промени в метаболизма, както и в употребата на кислород и енергия, които са необходими за растежа на косата и ноктите. При хипотиреоидизъм косата и ноктите стават крехки и се чупят по-лесно. При хипертиреоидизъм може да се достигне до загуба на коса в следствие на ускорения метаболизъм. За да се овладее косопадът, следва да се възстанови нормалното функциониране на щитовидната жлеза и да се назначи дългосрочна програма за възстановяване на плътността и гъстотата на косата.

При хипер- или хипофункция на щитовидната жлеза, косата започва да оредява. За да се излекува косопадът следва да се проведе лечение на съответното заболяване на щитовидната жлеза, както и правилна локална терапия, която да намали интрафоликуларното възпаление и овладае косопада. Щитовидните заболявания се превръщат във водеща причина за дифузен косопад и в много случаи водят и до огнищен косопад (алопеция ареата).
 

Косопад след спиране на противозачатъчни

Противозачатъчните хапчета поддържат нивата на хормоните като след спиране на техния прием в общия случай се появява хормонален дисбаланс, при който спада нивото на естроген. В следствие на рязката промяна в нивата на хормоните много често се наблюдава дифузен косопад с андрогенен характер.
 

Косопад в следствие на раждане

Бременността променя естествените нива на хормоните и може да предизвика силен косопад и оплешивяване след раждане. По време на бременност косата преминава във фаза на растеж, става гъста и обемна, а след като детето се роди, преминава бързо във фаза на телоген (окапване). Този тип косопад продължава от 2 до 6 месеца до нормализиране на обичайното състояние на хормоналните нива.
 

Косопадът като следствие на синдром на поликистозни яйчници

Синдромът на поликистозните яйчници при жените обичайно протича с хиперандрогенемия, при което нивата на мъжките полови хормони са завишени. Това се случва в резултат на нарушена стероидогенеза в яйчниците, които произвеждат яйцеклетки и синтезират мъжки и женски полови хормони.
 

Косопад в следствие на менопауза

Менопаузата модифицира нивата на хормоните като производството на женския хормон естроген спада. Това довежда до косопад, разреждане на косата при по-възрастните жени. В процентно съотношение косопада преди менопауза засяга 13 % от жените, а след менопауза процентът скача до 37%.
 

Диети

Диетите лишават организма от необходимите му полезни вещества. При дефицити на цинк, желязо, витамин B6, В12, вит.Д и омега 3 мастни киселини може да се появи косопад. Също така, заболяванията, свързани с недохранване – анорексия, булимия и др., водят след себе си до косопад. Спазването на диети, които лишават организма от необходими хранителни вещества също може да доведе до хормонален дисбаланс.

Хормоналният косопад може да се активира още при силен стрес , след операции или при рязка промяна на тегло.
 

Хормонален дисбаланс

Един от най-често срещаните фактори за поява на косопад е хормоналният дисбаланс. В много случаи картината се осложнява и от множество натрупаани дефицити в организма. За да спре падането на косата, първо трябва да се изсясни причината и да се постави точна диагноза и схема на лечение. Хормоните действат най-добре, когато са балансирани помежду си. Не е нужно да имате високи нива на андрогени, за да имате проблем с косопада. Когато се понижи нивото на женските хормони, отново се дава предимство на андрогените като DHT (дихидротестостерон). Този дисбаланс предизвиква проблеми като скъсяване на анагена (фазата на растеж на косата), косопад, намаляване на плътността и гъстотата на косата.

 

Генетична предразположеност

В случаи на генетична предразположеност, косопадът се дължи на наследственост, която може да идва както от единия, така и от двамата родители. Т. нар. наследствен косопад се обвързва със заболяването андрогенна алопеция. При генетична наследственост косопадът може да се отключи в различна възраст, дори преди навършване на 20 години.
 

Стрес или травма

При стрес косопадът е силен и се появява внезапно (няколко седмици след травматичното събитие), поради което може сериозно да повлияе на самочувствието.
 

Раждане, кърмене

По време на бременност настъпват хормонални промени, в следствие на които косата става по-плътна, здрава и расте добре. Това се дължи на високите нива на естроген (женския хормон) в организма. След раждане хормоните започват да се връщат към нормалните си нива и много космени фоликули навлизат във фаза на покой. Наблюдава се косопад, който обаче е обратим процес и отшумява за няколко месеца.
 

Лупус, диабет, анемия, хранителни разстройства.
 

Лекарства, включително за химиотерапия, използвани при лечението на ракови заболявания; противозачатъчни и др.


Изгаряния, наранявания, рентгенови лъчи

В такива случаи нормалният растеж на косата се възвръща след като кожата се възстанови. За бързото и безпроблемно възстановяване е необходимо назначаване на терапия след проведен трихологичен преглед при специалист.
 

Автоимунно заболяване

Автоимунните заболявания могат да доведат до пълно окапване на косата, поради което навременната консултация с трихолог е задължителна.

Посъветвайте се с трихолог от „Трихологичен център Лилия“

За да се уверите каква е точната причина за косопада и диагноза, препоръчваме да запишете час за трихологичен преглед при специалист. В Лилия Трихология ще получите необходимата грижа и внимание, точен медицински анализ и индивидуален подход за решение на проблемите с косопада, разреждането и изтъняването на косата.

 

Решението

10 годишната ни практика в областта на Трихологията ни вдъхнови да създадем методологията "Hair Inside - Косата отвътре. „ Hair Inside „ е косата разглеждана през очите на медицината.

  • High Definition анализ и диагностика с Foto Finder

Прецизната диагностика с high resolution образ помага да се определи природата на проблема, кожната патология и да се види в най-малък детайл състоянието на косъма. Диагностика от бъдещето с изкуствен интелект, която спомага за обективизиране, визуализиране и поставяне на диагноза.

Foto Finder e медицинският стандарт в образната диагностика и клинични проучвания в областта на Дерматологията и Трихологията и само ние в Лилия Трихология сме сертифицирани да работим по този стандарт.
 

  • Лабораторни Кръвни Изследвания: намиране на причината за проблема.

Информацията от задълбочените кръвни анализи спомагат за намиране на причината и спомагат за изготвяне на дългосрочен план за възстановяване здравето и красотата на косата.
 

  • Биопсия

Дава точна информация за диагнозата и спомага за прогнозата – какво може да очаква пациента, като резултат от лечението.
 

  • Генетични Изследвания: Персоналната медицина.

Познаването на механизмите в нашите гени, които са заложени като пречка за нашето здраве на косата са разчетени и могат да бъдат забавени като проява. Генетиката ни помага да предложим най-високото ниво в медицината за косата, а именно – персоналната.

 

 

Методологията Hair Inside е гордостта ни за 10 годишнината на Лилия Трихология. Тя се ражда благодарение на страстта и любовта ни в професията и желанието да постигнем най-високите, безопасни и реалистични резултати на база медицинските стандарти в областта на Трихологията.


Запишете час за консултация на тел. 0885 744 596.

Ако имате съмнения, че страдате от косопад, задължително се обърнете към специалист!

В отпуска