Алопеция е медицински термин, който се използва като обединяващо понятие свързано със загубата на коса. Това е състояние, което може да засегне както мъжете, така и жените във всяка възраст и да доведе до частична или пълна загуба на коса.
В зависимост от факторите, които я провокират (генетика, автоимунни заболявания, хормонални промени, определени здравословни състояния и др.) има различни видове алопеция.
Видове алопеция и основни причини за поява
Има няколко различни вида алопеция, всяка със своите причини и характеристики, като ние ще се постараем да ви запознаем в детайл с всички от тях.
Андрогенна алопеция
Това е най-често срещаният тип алопеция. Андрогенетичната алопеция е генетично обусловено заболяване, дължащо се на прекомерна реакция към андрогени. Това състояние засяга до 50% от мъжете и жените и се характеризира с прогресивна загуба на терминална коса след периода на пубертета.
Наблюдава се характерно оплешивяване в определени зони на скалпа, както при мъжете, така и при жените.
При мъжете загубата на коса е най-изразена в областта на темето и фронто-темпоралната област.
При жените фронталната линия на косата обикновено е пощадена за сметка на дифузна загуба на коса в областта над линията на растежа отпред, в короната на главата и темето. Косата се разрежда и изтънява, пътят се разширява.
Алопеция ареата
Този тип алопеция е автоимунно разстройство, при което имунната система погрешно атакува космените фоликули, което води до огнища на оплешивяване по скалпа, с кръгла или овална форма, като понякога засяга и други части на тялото.
Алопеция ареата може да бъде непредсказуема, с периоди на възстановяване на косата, последвани от нови епизоди на косопад. Шаблонът и степента на тези епизоди могат да варират.
В по-тежки случаи алопеция ареата може да прогресира до пълна загуба на коса (alopecia totalis) или дори пълна загуба на окосмяване по цялото тяло (alopecia universalis).
Alopecia totalis
Това е напреднала форма на алопеция ареата, при която има пълна загуба на коса.
Alopecia Universalis
Това е най-тежката форма на алопеция ареата, водеща до пълна загуба на окосмяване по скалпа и тялото, включително вежди, мигли и други окосмени части.
Telogen Effluvium
Това не е синоним на косопад, а диагноза, т.е. болест на косата. Многофакторен процес, който възниква поради значителен физически или емоционален стрес, хормонални промени, в комбинация с други хронични заболявания и състояния, след прием на определени лекарства или в следствие на хранителни дефицити.
При него се наблюдават нарушения в цикъла на растеж на косата, което води до прекомерна загуба на коса.
Тракционна алопеция
Това е тип косопад, причинен от многократно дърпане или опъване на косата, поради оформяне на стегнати прически, които натоварват космените фоликули.
Трихотиломания
Трихотиломания е състояние при което човек изпитва непреодолимо желание да скубе косата си, което води до загуба на коса и образуват плешиви петна по скалпа. Това състояние не е рядко, но рядко се диагностицира.
Типично е за детската възраст, когато не е свързано психическо разстройство. Често се бърка с алопеция ареата или дерматомикоза.
Кои са най-честите симптоми при алопеция?
Симптомите могат да варират в зависимост от вида алопеция и основната причина, която провокира загубата на коса. Ето някои често срещани симптоми, свързани с различните форми на алопеция.
Симптоми на алопеция ареата
Симптомите и тежестта на състоянието при алопеция ареата могат да варират значително при различните пациенти.
Ето някои често срещани симптоми:
Кръгов косопад: Най-честата проява на алопеция ареата са кръгли или овални плешиви петна по скалпа, а в някои случай и по други окосмени части на тялото. Тези петна могат да варират по размер и да бъдат напълно гладки или в засегнатата зона да има леко наболи косъмчета.
Внезапно начало: Загубата на коса при алопеция ареата често настъпва внезапно и без никаква предиспозиция. Може да забележите, че плешивите петна са се появили сякаш за една нощ.
Възстановяване на косата: В много случаи косъмчетата в засегнатите зони могат да пораснат отново сами, дори и без лечение. Повторното израстване на косата може да отнеме известно време и текстурата и цветът ѝ да се различават.
Промени в ноктите: Някои хора с алопеция ареата може да забележат промени в структурата ноктите си, като хлътване, надлъжни ръбове или бели петна. Това се дължи на влиянието на имунната система върху растежа на ноктите.
Изтръпване или сърбеж: Преди да се появи този тип косопад, някои хора може да усещат леко изтръпване или сърбеж в засегнатите области.
Симптоми на андрогенна алопеция - мъжки или женски модел на оплешивяване
Това е най-честата форма на косопад и има тенденция да засяга както мъжете, така и жените. Симптомите на андрогенна алопеция могат да се различават при двата пола, но обикновено включват прогресивно изтъняване на косата по специфични модели.
Отдръпване на линията на косата: Един от най-ранните признаци при мъжете е отдръпване на линията на косата назад от челото, при което се образува характерна "М" форма.
Изтъняване на косата в областта на темето: Друг често срещан симптом е изтъняването на косата в теменната област на скалпа. С течение на времето това изтъняване може да доведе до плешиво петно, което постепенно се увеличава по размер.
Комбинация от изтъняване и оплешивяване: при прогресиране на андрогенната алопеция косата в областта на темето и фронтално-темпоралната област продължава да изтънява и да се отдръпва, което често води до подковообразен модел на косопад. Косата в страничните зони и отзад на главата обикновено е по-малко засегната.
Разширяваща се централно-париеталната зона: Жените с андрогенна алопеция често забелязват разширяваща се срединна линия по протежение на центъра на скалпа.
Дифузна загуба на коса в областта на темето: Подобно на мъжете, при жените може също да има изтъняване на косата в областта на темето, като обикновено предната линия на косата се запазва.
Общо изтъняване на косата: Изтъняването на косата може да бъде дифузно и равномерно изразено по горната част на скалпа.
Миниатюризация: Отделните кичури коса постепенно стават по-фини и по-къси с течение на времето, което води до цялостна загуба на обем и плътност на косата.
При двата пола
Ето и какво трябва да знаем за симптомите при двата пола:
Плавно начало: Андрогенната алопеция обикновено се развива бавно в продължение на много години, като изтъняването на косата става все по-забележимо с времето.
Наследствена предразположеност: Фамилната история играе важна роля в развитието на андрогенната алопеция. Ако членове на семейството са имали този тип косопад, има по-голяма вероятност от развитие на андрогенна алопеция и при следващите поколения.
Хормонални промени: Андрогените (мъжките хормони) допринасят за развитието на андрогенна алопеция. Хормоналните промени в тялото, като тези, които настъпват по време на пубертета, бременност и менопауза, могат да доведат до прогресиране на състоянието.
Симптоми на телоген ефлувиум
При телогенния ефлувиум могат да се наблюдават следните симптоми:
Дифузно разреждане на косата - косата пада равномерно във всички зони на скалпа. Това може да бъде по-забележимо при миене или разресване на косата.
Изтъняване на косата - косата може да изглежда забележимо по-тънка.
Shedding – загуба на плътност в дължините на косата
Обикновено няма видимо възпаление или белези.
Симптоми на тракционна алопеция
Симптомите на тракционна алопеция могат да варират в зависимост от тежестта и продължителността на състоянието.
Някои често срещани симптоми са:
Изтъняване на косата: Тракционната алопеция често започва с изтъняване на косата в зоните, където се оказва напрежение върху космените фоликули. Това се забелязва по линията на косата, особено около слепоочията и в областите, където косата обикновено се дърпа назад или се оформя в стегнати прически.
Плешиви петна: С прогресиране на състоянието е възможно да се появят плешиви петна в зоните на постоянно напрежение. Тези петна могат да бъдат по-малки или по- големи и да са разположени в множество области на скалпа.
Зачервяване и възпаление: Тракционната алопеция може да доведе до възпаление и зачервяване на скалпа в областта около засегнатите космени фоликули.
Сърбеж или дискомфорт: Хората с тракционна алопеция може да изпитат сърбеж или дискомфорт в областите, където се упражнява напрежение върху космените фоликули.
Чувствителност на скалпа: Скалпа в засегнатите области може да стане болезнен и чувствителен при допир.
Увредена коса: Възможно е косата в засегнатите зони да бъде слаба, чуплива и по-податлива на накъсване. Това може да допринесе за цялостното изтъняване и загуба на коса.
Възпаление и лющене: Скалпът може да показва признаци на възпаление и лющене в засегнатите области.
Ако забележите необичайна загуба на коса или промени в линията на растеж на косата ви или разширяване на пътя на косата, е важно да се консултирате с лекар - трихолог за правилна оценка на състоянието на косата и поставяне на точна диагноза. Ранното откриване и подходящото лечение могат да подобрят шансовете за успешно лечение на много видове алопеция.
Могат ли да се появят усложнения?
Да, при пациенти с алопецията могат да възникнат усложнения в зависимост от вида и тежестта на заболяването. При различните видове алопеция те могат да бъдат следните.
Усложненията, които могат да възникнат при алопеция ареата включват:
Психологическо въздействие: Загубата на коса може да причини емоционален стрес, безпокойство и депресия при някои хора, особено ако загубата на коса е обширна или настъпи в млада възраст.
Рецидив: В някои случаи косата в засегнатите зони може да израсте отново, но има възможност за рецидив или образуване на нови плешиви петна.
Прогресия: Алопеция ареата може да прогресира и да обхване по-големи зони или дори да доведе до пълна загуба на окосмяване по скалпа и тялото, известни съответно като алопеция тоталис или алопеция универсалис.
Усложненията, свързани с андрогенната алопеция, могат да включват:
Психологическо въздействие: Подобно на алопеция ареата, загубата на коса може да има силно емоционално въздействие върху съответните пациенти и да е причина за намалено самочувствие и увереност, особено в по-ранна възраст.
Социална изолация: Възможно е някои пациенти да изпитат притеснение от хора и социални ситуации поради променящия се външен вид.
Усложненията при тракционна алопеция включват:
Необратима загуба на коса: Ако напрежението върху косата продължи, това може да доведе до трайна загуба на коса в засегнатите области.
Инфекции на скалпа: Постоянното дърпане на косата може да влоши състоянието на скалпа и да увеличи риска от развитие на инфекции.
Важно е да се отбележи, че алопецията може да има значително въздействие върху емоционалното и психологическото състояние на човека.
Ако вие или ваш близък, страдате от косопад и се борите с психологическите аспекти на това заболяване, е важно да потърсите лекар - трихолог, с когото да обсъдите правилната терапия за справяне с ефекти на това състояние. Съвременната трихология предлага ефективни методи на лечение за различни видове алопеция.
Как се поставя диагноза?
Диагностицирането на алопеция е най-добре да се извършва от тесен специалист чрез подробен трихологичен преглед включващ:
снемане на анамнеза (медицинска история на пациента),
трихоскопски анализ на състоянието на косата и скалпа с FotoFinder
назначаване на допълнителни изследвания (кръвни, хормонални, генетични), необходими за потвърждаване или отхвърляне на заболяването
Медицинска история
По време на прегледа ще ви попитат за вашата медицинска история, включително предишни заболявания, фамилна предразположеност за косопад и лекарства, които приемате в момента. Също така лекаря ще поиска от вас информация за модела, продължителността и прогресията на вашия косопад.
Трихоскопски анализ
При трихоскопското изследване с FotoFinder, технология базирана на изкуствен интелект, се извършва задълбочен преглед и анализ на скалпа и косата. Целта е да бъдат установени модел и степен на косопад, наличие на кожни аномалии или възпаления и да се направи оценка на цялостното състояние на косата и скалпа.
Тест за издърпване
По време на прегледа лекарят следва да извърши "тест за издърпване". Това включва леко издърпване на няколко кичура коса, за да бъде направена оценка на косопада. Количествена оценка на косопада – това е обективен метод за оценка на косопада. Извършва се посредством модифициран измивен тест.
Биопсия на скалпа
При някои пациенти се налага извършване на биопсия на скалпа, за да се потвърди диагнозата.
Кръвни изследвания
При голяма част от пациентите се назначават кръвни изследвания, за да се провери за специфични медицински състояния, които могат да провокират появата на алопеция, като например нарушения на щитовидната жлеза, автоимунни заболявания или хранителни дефицити.
Комбинацията от всички тези етапи позволява да бъде поставена правилната диагноза и да се определи най-подходящия план за лечение.
Лечение
Лечението на алопеция зависи от нейната разновидност и основната причина, която я провокира. В основата на успешното лечение е поставянето на правилна диагноза.
Въпреки че, за някои форми на алопеция няма лечение, съществуват различни възможности за овладяване на състоянието и подобряване растежа на косата. Ето няколко общи подхода за лечение на различните видове алопеция.
Лечение при алопеция ареата:
JAK- инхибитори: Все повече доказателства сочат, че JAK инхибиторите (JAKis) са ефективни при лечението на много автоимунни заболявания, включително алопеция ареата. Чрез инхибиране на JAK, Т-клетъчно-медиираните възпалителни реакции се потискат. Освен това, инхибирането на този процес води до насърчаване на цикъла на растеж на косата, което повишава ефективността при лечение на косопад.
Локална имунотерапия: Това включва прилагане на вещества като дифенципрон (DPCP) или дибутилов естер на квадратна киселина (SADBE) върху скалпа за предизвикване на алергична реакция и модулиране на имунния отговор.
Кортикостероиди: Те могат да се прилагат локално (под формата на кремове или мехлеми), чрез инжектиране в засегнатите области или перорално в по-тежки случаи, за потискане на имунния отговор и намаляване на възпалението.
Миноксидил: Медикамент за локално приложение, който насърчава растежа на косата и може да се използва за стимулиране на повторния растеж в някои случаи на алопеция ареата.
Anthralin: Друго локално лекарство, което може да се използва за лечение на определени случаи на алопеция ареата.
Лечение при Андрогенна алопеция:
Миноксидил: Локалното прилагане на миноксидил обикновено се използва за забавяне на косопада и стимулиране растежа на косата при пациенти с андрогенна алопеция.
Финастерид/Дутастерид (прилага се при мъже): Това са перорални лекарства, които инхибира действието на хормона дихидротестостерон (DHT).
Лечение при Тракционна алопеция:
Лечението включва избягване на стегнати прически, които оказват прекомерно напрежение върху косата, което позволява на засегнатите космени фоликули да се възстановят.
В някои случаи могат да се използват локални лекарства като миноксидил за стимулиране на повторния растеж на косата.
Лечение при алопеция, дължаща се на други основни заболявания:
Лечението на основни медицински състояния, като нарушена функция на щитовидната жлеза или автоимунни заболявания в някои случаи може да доведе до повторно израстване на косата.
При хранителни дефицити може да е необходима промяна в режима на хранене или прием на добавки за справяне със състоянието и насърчаване на растежа на здрава коса.
При повечето форми на алопеция се препоръчва ексфолиране и почистване на скалпа чрез прилагане на химичен пилинг.
Ето и какви са ползите от тази терапия:
Отстранява мъртви кожни клетки: Ексфолирането на скалпа помага за отстраняване на мъртвите клетки, чието прекомерно натрупване може да бъде предпоставка за поява на сърбеж, пърхот или дори да доведе до влошаване на цялостното състояние на скалпа.
Подобрява метаболизма и кръвообращение: Нежното ексфолиране на скалпа може да стимулира кръвообращението. Повишения кръвен поток от своя страна, действа благоприятно върху растежа на косата и подобрява цялостното състояние на скалпа.
Подобрява растежа на косата: Чрез отпушване на космените фоликули и насърчаване на по-добро кръвообращение, пилингът на скалпа може потенциално да създаде по-здравословна среда за растеж на косата.
По-добра абсорбция на продукти: Чистият и ексфолиран скалп позволява на продуктите за грижа за косата, които използвате да се абсорбират по-ефективно, което води до по-добри резултати.
Подобрява здравето на скалпа: Чистият и добре поддържан скалп е по-малко податлив на раздразнения, инфекции и възпаления, което допринася за растежа на по-здрава коса.
Важно е да отбележим, че няма универсална формула за справяне със заболяване като алопеция. Нашата практика показва, че всеки пациент дава индивидуален отговор от прилаганото лечение, което налага проследяване на състоянието и промяна в терапевтичния план при необходимост.