Дихидротестостеронът (DHT) е андрогенен полов стероид и хормон, който оказва влияние върху множество тъкани и органи на тялото. Такива са простата, епидермиса, кожата, мозъка, черния дроб, а също и космените фоликули, което означава, че DHT е пряко свързан с косопада.
Как се образува DHT?
DHT е прекурсор на тестостерона. Смята се, че около 10% от тестостерона, който тялото произвежда, се превръща от ензима 5α-редуктаза в тъканите на кожата, черния дроб, простатата и космените фоликули. След това се освобождава в кръвния поток и се свързва с андрогенните рецептори в различни тъкани, където предизвиква определени промени.
Как влияе Дихидротестостеронът (DHT) върху косата?
Космените фоликули са богати на андрогенни рецептори, с които DHT има способността да се свърже и предизвика някои нежелани ефекти. Най-често срещаният негативен ефект е фоликуларната миниатюризация - свиване на космените фоликули. В следствие свиването на фоликула, косата изглежда видимо по-тънка и чуплива.
Известно е също, че високите нива на DHT съкращават анагена на косъма, който обикновено трае от две до шест години. DHT ускорява фазата на покой (телогенна фаза) и намалява продължителността на активната фаза (анагенната фаза) на космения фоликул. Тази съкратена продължителност на живот на косъма не позволява на косата да достигне максималната си дължина, което води до хроничен засилен обмен на косата.
DHT - причина за косопад при мъже и жени
Дихидротестостеронът е най-честата причина за косопад при мъжете (андрогенна алопеция). Според последните изследвания андрогенетичната алопеция засяга, с различна тежест, 50% от мъжете в световен мащаб на възраст над 40 години.
Андрогенетичната алопеция (или мъжки модел на оплешивяване) е хормонално зависим модел на косопад, при който косата в областта на слепоочието и фронталната част на скалпа, бавно изтънява до тоталното й изчезване в последствие. При жените обикновено тестостеронът присъства в по-малки количества, но неговият дисбаланс може да предизвика дифузна загуба на коса (или женски тип на оплешивяване).
Точната етиология на андрогенетичната алопеция е неизвестна, но се смята, че множество генетични фактори, както и фактори на околната среда, имат определяща роля за нейното проявление. DHT също е валидиран като един от тях. Това е причината, поради която пациенти, които нямат генетична предиспозиция са предразположени към андрогенетична алопеция, дори при по-ниски нива на Дихидротестостерон в сравнение с други хора.