Трихологичен център Лилия е специализиран в областта на Трихологията: медицинска диагностика и лечение на проблеми с косата и кожата. Ние се ангажираме да определим не само типа загуба на коса, но и причината за проблема
 

Видове алопеция

Терминът „алопеция“ е медицинският аналог на думата „оплешивяване“,

косопад“. Различават се няколко вида: алопеция:

  • андрогенна алопеция
  • дифузна алопеция
  • телогенен ефлувиум
  • кръгов косопад (алопеция ареата)

Тези три вида спадат към т. нар. нецикатрициална (неръбцова) алопеция, която протича без предшестващи я поражения по кожата и без образуване на ръбцова тъкан (от цикатрикс, белег).

Другият вид е цикатрициална алопеция (при който се различават около 20 форми), която се отличава с поява на белези по скалпа, които се образуват при възпаление или травма. За да затворим темата за ръбцовата алопеция, ще кажем, че лечението й е без хирургическа намеса, отстраняване на „белезите“ е невъзможно. Днес хирурзите са усвоили присаждането на коса в областта на „белезите“ и този метод дава добри резултати.

 

Нецикатрициална алопеции:

Андрогенна алопеция (наследствено-обусловено оплешивяване)

Андрогенна алопеция
Андрогенна алопеция

В продължение на много години учените смятали, че андрогенната алопеция се причинява от преобладаването на мъжкия полов хормон – тестостерон, който жените също имат в организма си в много малки количества при нормални условия. По-късно се установява, че не мъжкия хормон тестостерон причинява оплешивяване, а Ензимът 5-алфа-редуктаза, който превръща свободния тестостерон в дихидротестостерон DHT. Този процес на образуване на DHT се случва както при жените, така и при мъжете. При нормални условия жените имат незначително количество тестостерон в организма си спрямо количеството у мъжете, но дори и минимално отклонение в нивото на тестостерон може да причини образуването на DHT и оттам – загубата на коса.
Разбира се, когато нивото на тестостерон се покачи, правопропорционално се увеличава и DHT и проблемът става по-видим.

Андрогенната алопеция е най-често срещаният тип косопад както при мъжете, така и при жените. Смята се, че 95% от засягащите ни видове косопад са именно андрогенна алопеция. Благодарение на сериозния напредък в изучаването на причините и развитието на алопецията, вече е възможно да бъдат постигнати високи резултати в лечението й.

Установено е, че развитието на андрогенната алопеция има генетичен характер (но въпросът за това дали става въпрос за един ген или няколко все още не е решен). Заболяването се развива поради повишената чувствителност на клетките, изграждащи космения фоликул към андрогенните хормони. При това, трябва да се отбележи, че съдържанието на андрогени (мъжки полови хормони) в кръвта доста често е в нормата.

При мъжете косопадът следва типична последователност – фронталната линия на растеж се измества назад, а косата на темето оредява. Това е най-честата форма на косопад, като може да се отключи на всякаква възраст, дори и в юношеството. Най-голямо влияние имат три фактора: наследственост, мъжките полови хормони и възрастта.

При жените също може да се наблюдава характерно оплешивяване, започващо от короната на скалпа (най-горната му част), но за разлика от мъжкото оплешивяване предната част на скалпа обикновено не се засяга.

 

Дифузна Алопеция

Дифузна Алопеция
Дифузна Алопеция

Дифузното разреждане на косата често е ранен стадий на андрогенния косопад.

Най-често това е телогенна форма на загуба на коса Telogen effluvium (телогенен ефлувиум). Причина за него може да бъде силен стрес, продължително заболяване, хормонален дисбаланс или сериозна инфекция. Наблюдава се след внезапна промяна на хормоналните нива, особено при жени след раждане. Най-често има изтъняване на косата в някои части на скалпа, обезкосмени зони се наблюдават рядко.

Необходимо е да се отбележи, че съществуват и физиологически причини за появата на телогенния косопад. Те могат да бъдат: бременност и следродилен период; оредяване на косата при момичета между 16 – 19 години; старчески косопад.

В последно време е установено, че колкото по-висока е степента на оплещивяване, толкова по-голяма е вероятността за развитие на сърдечно-съдови заболявания.


Telogen effluvium

Telogen effluvium е вид косопад, който се появява в следствие на стрес, продължително заболяване, хормонален дисбаланс или сериозна инфекция. Наблюдава се след внезапна промяна на хормоналните нива, особено при жени след раждане. Най-често има изтъняване на косата в някои части на скалпа, обезкосмени зони се наблюдават рядко.

 

Alopecia areata (кръгов, гнездов косопад)

Алопециа ареата, Кръгов косопад
Алопециа ареата, Кръгов косопад

Алопеция ареата или т. нар. „гнездов косопад е автоимунно заболяване, при което се наблюдава косопад в една или няколко зони. Нарича се още „огнищен“ косопад. Ако процесът доведе до напълно окапване на косата, състоянието е известно като alopecia totalis capitis.

Засяга 1-2% от населението. Свързана е с автоимунна реакция на вашето тяло. Проявява се като загуба на коса във формата на петна, както по окосмената част на главата, така и навсякъде по тялото. Окапването на косата е в „кръгла форма“, понякога се образуват и участъци наподобяващи „гнезда“. Процесът настъпва внезапно, почти винаги при „напълно здрави“ на вид хора и представлява кръгли участъци – „огнища“, където напълно липсва коса (понякога, в начален стадий, „огнището“ е само едно). Тези участъци са с различен размер и могат да се срещнат, дори в областта на брадата, веждите, миглите и тялото. При продължително развитие на процеса „огнищата“ се разширяват, дори се сливат в едно. При сливането им, поразеният участък придобива неправилна форма. Всеки четвърти пациент, страдащ от кръгов косопад, има в семейната си история подобен случай.

Смята се, че този вид косопад е многопричинно заболяване, което значително усложнява процеса на лечение. Без да се открие водещата причина, която провокира заболяването, е почти невъзможно да бъде излекувано. Именно така можем да обясним многообразието от форми на лечение и подходи. Много е важно да различим заболяването от микроспория (вид гъбично заболяване), която е често срещана при децата, които са били в контакт с болни животни.

Основни причини за развитието на кръговия косопад могат да бъдат: стрес, физическа травма, съпътстваща инфекция, болести на стомашно-чревния тракт, патология в нервната система, черепно-мозъчна травма, тиреоидни заболявания, генетична предразположеност и др. Сред механизмите на развитие най-вероятен е автоимунният процес – тоест нарушението на имунната система е сред най-честите причини за появата на кръгов косопад (алопеция ареата). Също толкова важен е и балансът на микроелементите в човешкия организъм.

Често тази форма на загуба на коса протича на фона на ниски нива на витамин Д3. Днес съществуват научно доказани и ефективни методи за лечение на кръгов косопад (алопеция ареата).


Видове алопеция ареата

Алопеция ареата е много причинно заболяване, което значително усложнява процеса на лечение, тъй като трябва задължително да се конкретизира водещата причина, която го провокира.

  • обикновена (протича доброкачествено с възможност за самоизлекуване);
  • предхипертонична (най-често при млади хора, които развиват тежка форма на хипертония в млада възраст);
  • атопична (алергична);
  • автоимунна (често се съчетава с автоимунни заболявания като тиреоидит на Хашимото, витилиго, миастения и др.);
  • смесена форма.


Алопеция Офиазис

Алопеция Офиазис
Алопеция Офиазис

Вид алопеция, която опасва линията на косата и обикновено е маркер за по-тежко заболяване. Офиазис е тип загуба на коса, което се появява в областта от върха на ушите надолу към тила. Наименованието идва от гръцката дума ophis, което означава змия и описва загубата на коса по главата по начин, подобен на пълзенето на влечуго.

Офиазисът е състояние, което се среща във всяка възраст, но по-често се развива при млади хора. То засяга с еднаква честота и двата пола.

Офиазис е една от формите на алопеция ареата, при която загубата на коса започва в специфични области от тялото и бавно се разпространява. Смята се, че първопричина за състоянието е нарушение в растежния цикъл на космения фоликул.

Съществува подобно на офиазис състояние, наречено ophiasis inversus. То се характеризира със същия модел на оплешивяване, но в областта над ушите. Пациентите обикновено имат коса в областта под ушите.

Офиазисът е форма на алопеция, която е изключително трудна за лечение. При пациентите шансовете да израсне отново коса са много малки и трябва да се действа незабавно при появата на симптоми.

Офиазис е автоимунно заболяване. При пациентите се откриват също други състояния като алергии, хипотиреоидизъм, астма.

Алопеция Тоталис – цялостна загуба на косата на скалпа.


Алопеция Универсалис – загуба на всички косми по тялото.


Алопеция като страничен ефект от медикамент

Може да е нежелана реакция от употребата на някои медикаменти – литий, бета-блокери, warfarin, амфетамини, levodopa. Голяма част от химиотерапевтиците, използвани в онкологията, често предизвикват напълно опадане на косата.


Алопеция като симптом на заболяване

Напр. системен лупус еритематозус, сифилис, заболявания на щитовидната жлеза (хипо- или хипертиреодизъм), дисбаланс на половите хормони, хранителни нарушения (особено дефицит на белтъци, желязо, цинк и биотин). Изброените дефицити са често срещани при хора, водещи тежки диети и при жени с тежко менструално кървене.


Tinea capitis (гъбична инфекция на скалпа)

При това състояние се наблюдава загуба на коса в различни зони на скалпа. Някои видове гъбички предизвикват счупване на косъма в областта на скалпа. Наблюдава се отделяне на люспи от скалпа и често се среща при деца.

„Ние разбираме, че загубата на коса и проблемите с кожата на главата могат да бъдат травматични и да причинят силно страдание и липса на самочувствие. Това от своя страна влияе върху цялостното здраве и настроение на пациента. Здравата коса и кожа говорят за здраве на целия организъм. Трихологичен център Лилия предлага услуга, която обхваща медицинска, лабораторна и трихологична диагностика и лечение на проблеми, свързани с кожата на главата и здравето на косата. Ние сме посветени в грижата за вашето здраве отвътре и отвън и лекуваме загубата на коса за да остане тя в миналото.” Trichology Ltd.
 

Травматична алопеция

Тази форма на косопад е следствие на травми, нанесени върху скалпа и косата – вплитане, използване преси за коса, ролки за коса, маша, или химическо увреждане – къни, бои за коса, стилизиращи продукти със силна фиксация.
 

Трихотиломания

Проявява се при децата, а по-рядко и при възрастни. Това е психологическо разстройство, свързано с неконтролируемо желание за изскубване на косми от скалпа, а понякога и от веждите и миглите. Изскубването на косъмчета може да се случва както съзнателно, така и несъзнателно. Трихотиломанията е хронично разстройство, което може да се влоши във времето. За ефективно излекуване следва да се предприемат мерки след консултация с трихолог.

​​​​​​​Цикатрициална алопеция

​​​​​​​Цикатрициална алопеция
​​​​​​​Цикатрициална алопеция


Автор на материала д-р Росен Арсов

Първичните цикатрициални алопеции (ПЦА) са група редки заболявания, характеризиращи се с деструкция на пило-себацейните фоликули на скалпа и замяната им с цикатрициална тъкан, което води до необратима загуба на коса. Диагнозата се поставя на базата на клинични, анамнестични и хистологични данни. Клиничната диагнозата на ПЦА е трудна, особено в ранен етап. Трихоскопията (скалп-дерматоскопия) дава ново измерение на диагностиката на ПЦА. Познаването на трихоскопските „знаци“ и констелации, които съпътстват еволюцията на тези състояния дава нови диференциално-диагностични възможности и позволява по-ранна диагноза. Трихоскопията предоставя ценна връзка между клиничната и хистологичната диагноза, полезна е за правилно определяне на мястото за биопсия. В процес на разработка са също връзки между трихоскопската и хистологичната находка.

Тези състояния могат съществено да променят качеството на живот, самооценката и социалната активност на пациентите. Заедно с това ПЦА представляват често диагностично и терапевтично предизвикателство за лекаря.


Според вида на възпалителните клетки, които разрушават космения фоликул по време на активната фаза на болестта, ПЦА се разделят на лимфоцитни, неутрофилни, или смесен тип.

Цикатрициални алопеции, които се дължат на предимно лимфоцитно възпаление включват: лихен планопиларис (ЛПП), фронтална фиброзна алопеция (ФФА), псевдопелада на Брок (ППБ), кожен/дискоиден лупус еритематозус (ДЛЕ), централна центрифугална цикатрициална алопеция (ЦЦЦА)-характерна за афро-американците и муцинозна алопеция (МА).

Цикатрициални алопеции с предимно неутрофилно възпаление включват: фоликулитис декалванс (ФД) и дисекиращ целулит/фоликулит – абсцедиращ перифоликулит на скалпа.

Фоликулитис келоидалис е цикатрициална алопеция със смесен инфламаторен инфилтрат.

По литературни данни цикатрициалната алопеция причинява 7,3% от случаите на загуба на коса, като жените са по-често засегнати (2,6:1), както и първичната цикатрициална алопеция е по-честа от вторичната (4:1). В тази група най-чести са ЛПП,ДЛЕ, PPB, ФД.

Диагнозата на ПЦА се поставя на база детайлна анамнеза, възраст, начало на заболяването, свързани симптоми и коморбидности, и клиничната находка по отношение на цялостното окосмяване и кожните придатъци.

 

Можем ли сами да установим дали страдаме от алопеция и какъв е нейният вид?

Сам човек не може да установи в домашни условия точното заболяване, което причинява загубата на коса. Ние можем да ви помогнем! В „Трихологичен център Лилия“ ще получите нужната експертна грижа и точното лечение спрямо вашия проблем.

Нашата методология за диагностика и лечение

10 годишната ни практика в областта на Трихологията ни вдъхнови да създадем методологията "Hair Inside - Косата отвътре. „ Hair Inside „ е косата разглеждана през очите на медицината.
 

  • High Definition анализ и диагностика с Foto Finder

Прецизната диагностика с high resolution образ помага да се определи природата на проблема, кожната патология и да се види в най-малък детайл състоянието на косъма. Диагностика от бъдещето с изкуствен интелект, която спомага за обективизиране, визуализиране и поставяне на диагноза.

Foto Finder e медицинският стандарт в образната диагностика и клинични проучвания в областта на Дерматологията и Трихологията и само ние в Лилия Трихология сме сертифицирани да работим по този стандарт.
 

  • Лабораторни Кръвни Изследвания: намиране на причината за проблема.

 

Информацията от задълбочените кръвни анализи спомагат за намиране на причината и спомагат за изготвяне на дългосрочен план за възстановяване здравето и красотата на косата.
 
  • Биопсия

Дава точна информация за диагнозата и спомага за прогнозата – какво може да очаква пациента, като резултат от лечението.

Генетични Изследвания: Персоналната медицина. Познаването на механизмите в нашите гени, които са заложени като пречка за нашето здраве на косата са разчетени и могат да бъдат забавени като проява. Генетиката ни помага да предложим най-високото ниво в медицината за косата, а именно – персоналната.

 

Методологията Hair Inside е гордостта ни за 10 годишнината на Лилия Трихология. Тя се ражда благодарение на страстта и любовта ни в професията и желанието да постигнем най-високите, безопасни и реалистични резултати на база медицинските стандарти в областта на Трихологията.

 
.
В отпуска