default

Косопад при диабет - причини и лечение

Диабет
21Септ.

Какво представлява косопада?

 

Косопадът (алопеция) представлява частична или пълна загуба на коса, причинена от различни външни или вътрешни фактори. Тук е важно да отбележим, че трябва да се разграничи физиологичния процес, който се характеризира с умерено изразена загуба на коса - около 50 - 100 косъма на ден.

 

Всички стойности над тази норма може да са показател за патологични процеси в тялото. Обикновено пациентът забелязва, че голямо количество коса остава по гребена, по спалното бельо, кърпите, в банята и по предметите от бита.

 

Признаци за косопад

 

Някои от ранните признаците и симптомите на загуба на коса могат да включват:

  • Постепенно отдръпване на линията на косата
  • Изтъняване и разреждане на косата
  • Лющещ се, чувствителен скалп
     

Признаци  на косопад
Признаци на косопад

Какво представлява диабета?

 

Захарният диабет е ендокринно заболяване, което възниква поради пълен или относителен дефицит на хормона на панкреаса - инсулин. Инсулинът е важен хормон, който помага на клетките да използват кръвната захар като енергия.

 

Когато не се произвежда или използва правилно, нивата на кръвната захар в организма се повишават и това е предпоставка за множество сериозни усложнения в цялото тяло, ако състоянието не се контролира.

 

Заболяването има хронично протичане и оказва негативно влияние върху почти всички органи и системи, включително и косата. За щастие съвременните методите на лечение в Трихологията могат да намалят риска от косопад при диабет и да подобрят качеството на живот.

 

Признаци за диабет

 

Диабетът има много ранни признаци, като някои са едва доловими.

Специалистите определят като най-честите симптоми на диабет следните състояния:

  • Често уриниране
  • Прекомерна жажда
  • Изключителен глад
  • Слабост/умора
  • Изтръпване на крайниците
  • Замъглено зрение
  • Много суха и сърбяща кожа
  • Бавно зарастващи рани и повишени кожни инфекции
  • Променливо насторение
  • Инфекции на пикочните пътища

Каква е връзката между диабет и косопад?

Нашата практика показва, че в голяма част от случаите причините за появата на косопад са вътре в нашия организъм.

 

Загубата на коса може да бъде симптом както на диабет тип 1, така и на диабет тип 2 и се смята, че има няколко възможни свързани причини, включително хормонален дисбаланс, лошо кръвообращение поради хипергликемия или автоимунно заболяване.

 

Това налага назначаване на допълнителни изследвания, които да дадат яснота и посока за поставяне на вярната диагноза. Диабетът може да повлияе върху здравето на косата, в следствие на различни фактори, които ще засегнем точно тук.

 

Хиперглекимия - (повишена кръвна захар)

 

Възниква, когато глюкозата остава в кръвта и не може да бъде усвоена от клетките и преобразувана в енергия за техните нужди. Възможните причини за това са липса на инсулин, инсулинова резистентност или комбинация от двете.

 

С течение на времето може да настъпи увреждане на микроциркулацията (капилярите) и по-големите кръвоносни съдове.

 

Увреждането на малките кръвоносни съдове, от своя страна намалява количеството хранителни вещества и кислород, от които се нуждаят космените фоликули. В следствие на тези процеси се наблюдава изтъняване, чупливост, сухота и загуба на блясък на косата, а поради нарушеното кръвообращение, растежът на нова коса се забавя.

 

Хормонален дисбаланс

 

Диабетът е тясно свързан с нарушаване функция на щитовидната жлеза. Захарният диабет често провокира развитието на заболявания на щитовидната жлеза, затова е важно да се контролират нивата на хормоните T3 (трийодтиронин) и Т4 (тироксин, познат още като тетрайодтиронин).

 

При голяма част от пациентите захарният диабет е придружен от хипотиреоидизъм - състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони поради автоимунна реакция. Това води до загубата на коса и оплешивяване.

 

Забавяне метаболитните процеси и отслабване на имунитета

 

Поради патологията на заболяването, органите и тъканите не получават достатъчно хранителни вещества, което прави косата по-тънка и по-слаба. Също така, поради факта, че диабетът е автоимунно заболяване, имунитетът се подтиска, кожата става по-податлива на патогени. Често се развиват състояния като себореен дерматит, псориазис, дифузна алопеция.

 

Желязодефицитна анемия

 

Една от най-честите причини за косопад. Диабетът може да допринесе за развитието на анемия, чрез намаляване на абсорбцията на желязо. Ниското ниво на желязо в кръвта обикновено повлиява физиологичните процеси на космените фоликули, като ги уврежда и води до загуба на коса .

 

Как диабета влияе на растежа на косата?

 

Когато нивата на кръвната захар са прекалено високи, това може да доведе до увреждане на кръвоносните съдове.

 

Едно от техните функциите е да пренасят кислород в тялото, следователно увредените кръвоносни съдове може да не са в състояние да доставят достатъчно кислород за подхранване на космените фоликули. Това от своя страна може да повлияе на нормалния цикъл на растеж на косата.

 

Какво се разбира под нормален цикъл на растеж на косата? Обикновено растежа на косата преминава през три фазиактивна фаза на растеж (анаген), фаза на покой (телоген) и преходна фаза (катаген).

 

Анаген фаза

Анагенната фаза е свързана със стадия на растеж на косата - косменият фоликул образува нов космен ствол. При здрави хора около 90% от косата е във фаза на растеж, която продължава от 3 до 5 г.

 

Катаген фаза

Катагенната фаза следва анагенната. Обхваща 3-седмичен преходен етап между анаген и телоген. По-малко от 1% от косата е в тази фаза.

 

Телоген фаза

Телогенната фаза - по време на телогенната фаза растежът на космите спира, жизненият им цикъл завършва и те падат. Този период продължава 2-3 месеца и през това време се създават условия за започване на нова фаза на анаген.

 

Диабетът може да прекъсне този нормален процес и да забави растежа на косата, което означава, че силно се скъсява анагенната фаза и се удължава катагенната, поради което се наблюдава изтъняване на косата и косопад.


Фази на растеж на косата
Фази на растеж на косата

Какви са вариантите за лечение?

 

Важно е да се отбележи, че нито едно лечение не работи еднакво за всички. В Лилия Трихология прилагаме индивидуален подход към всеки отделен пациент, тъй като възможностите за лечение зависят от вида на косопада и причините, които го провокират. При голяма част от пациентите се наблюдава растеж на нова коса, след започване на правилното лечение.

 

Управление на кръвната захар

 

При пациентите със захарен диабет е от изключителна важност да има контрол на кръвната захар и гликирания хемоглобин. Защото, както вече споменахме, повишената кръвна захар е свързана със съдови смущения, лошо кръвообращение и хормонален дисбаланс.

 

Следователно поддържането на кръвната захар в нормалните граници може да помогне за предотвратяване на косопада.

 

Лекарства

Известно е, че някои лекарства помагат при лечение на косопад и стимулират възстановяването на косата. Те са насочени към овладяване и контрол на болестите, които са в причинна връзка с косопада.

Американската академия по дерматология (ADD) препоръчна основно минаксидил съдържащи препарати, кортикостероидни кремове и инжекции.

Начин на живот

 

За да не провокирате допълнително загуба на коса на фона на диабет, е препоръчително да се откажете от боядисване на косата, къдрене, използване на сешоар или маша, както и да избягвате стегнати прически.

 

Поискайте от вашия лекар - трихолог да ви предпише подходяща домашна грижа според типа скалп и коса, коята не включва агресивни съставки.

 

Научете се да се справяте със стреса. Физическата активност, разходките на чист въздух и интересни занимания в свободно време, ще помогнат за подобряване на качеството на живот.

 

Следете за недостиг на витамини в организма. Редовният анализ и приемането на липсващите микро- и макроелементи ще помогне за поддържане на здравето ви.

 

Заключение

 

Основната задача на всеки диабетик е да контролира състояние си и стриктно да спазва всички предписания на лекаря. Тогава заболяването може да протече без сериозни усложнения за организма, съответно това ще повлияе и здравето на косата.

 

Лекарите от Лилия Трихология имат богат опит в лечението и профилактиката на косопад при диабет. При нас ще ви бъде предложена ефективна и безопасна терапия, отговаряща на всички изисквания.

Запишете час за консултация с трихолог в някой от нашите центрове:

  • Лилия Трихология, Гр. София, ул. Епископ Протоген бл.44, тел. 0883440544
  • Лилия Трихология, гр. Провдив, ул. Недялка Шилева №41 тел. 0885744596


В отпуска