МЕТОДОЛОГИЯ ЗА ЛЕЧЕНИЕ В 6 СТЪПКИ:
- Преглед – детайлна анамнеза, обстоен преглед, образна диагностика
- Персонализирани изследвания – назначаване на генетични, лабораторни изследвания, хистопатология.
- Причина – намиране на причина за заболяването.
- План за лечение – изготвяне на индивидуален план за лечение спрямо причина.
- Персонална програма – овладяване на патологичните процеси в кожата и космените фоликули.
- Проследяване – дългосрочен ангажимент към пациента за задържане на постигнатите резултати.
Пилинг
Терминът “пилинг”, буквално означава излющване, обелване. В дерматокозметиката пилингите се използват, за да стимулират и ускорят обновяването на кожните клетки за различни цели: почистване, подхранване, хидратиране, стягане, намаляване следите от стареене, анти-себореен ефект, депигментация и др.
Днес, химичните пилинги се считат за ефективна и слабо инвазивна терапия, която помага за поддържане на здрава и красива кожа и коса, и допринасят за намаляване на следите от стареене. Могат да се прилагат като монотерапия и като допълваща или базова стъпка при различни процедури: мезотерапия, поставяне на филъри и др. В зависимост от дълбочината на въздействие, пилингите биват:
- Повърхностни: излющват роговия слой (stratum corneum) и частично засягат по-дълбоките слоеве на епидермиса.
- Среднодълбоки: предизвикват цялостно излющване и обновяване на ниво епидермис и пълно или частично излющване на ниво папиларна дерма.
- Дълбоки: предизвикват пълно излющване на ниво епидермис, достигайки до ретикуларната дерма.
Ефективността на пилинга зависи от множество фактори като: състав на пилинга, характеристики на кожата (фототип, плътност, чувствителност), специфика на всяка съставка (концентрация, pH), продължителност на прилагане и др.
В следствие на различни агресори като: околна среда, неподходяща козметика, хормонален дисбаланс, системни терапии, идва мястото на химичния пилинг. Той възстановява нормалния обмен на кожата, бариерната й функция, постига дълготрайна ремисия на различни кожни състояния.
Нежния пол обръща силно внимание на външния си вид, особено на косата, защото тя формира образа, придава чар. Но ако скалпът е с нарушени обменни процеси, от това страда и косата. Освен себореята, лющенето, сърбежа, може да се появи и силен косопад и разреждане. Косата става вяла, губи своята сила и блясък.
За подобряване на кератиновия и колагеновия обмен, и стимулиране растежа на здрава коса, се използва химичния пилинг, който може да се извърши с помощта на различни средства, както в лекарски кабинет, така и в домашни условия. Чрез този метод на пречистване, детоксикация на кожата на главата, не само заздравяваме епидермиса, но и самия косъм.
Ако редовно провеждаме химичен пилинг, е възможно да се постигнат следните резултати:
- Стимулиране на клетъчния метаболизъм;
- Подобряване проникването на хранителни вещества в космените фоликули и като следствие, нормализиране на обменните му процеси;
- Клетките се регенерират, обновява се горният слой на епидермиса, кожата придобива здравословен вид;
- Косата расте в здрава среда и става сияйна и плътна.
Този метод се използва не само за почистване на кожата, но и се решават много трихологични и дерматологични проблеми. В Трихологията и Дерматологията, пилингите са основополагащи терапии. Имат за цел да се избегне до минимум системната терапия и да се стимулира кожата, да се възстанови по много щадящ, физиологичен начин.
Видове средства за ексфолация на скалпа:
МЕХАНИЧНА ЕКСФОЛАЦИЯ
За нея се използва ексфолиант на основата на киселини с концентрация на активните съставки до 5%.
Терапията се прилага в следните етапи:
- Разтворът се втрива в скалпа епидермиса на окосмената част на главата. Скалпът е предварително измит с щадящ шампоан. Времето на действие и честотата на приложение се назначават в зависимост от вида на кожата и проблема на пациента;
- Прилага се лек масаж, след което разтворът се отмива обилно с вода и после със специален шампоан (антимикотичен, цитостатичен, успокояващ – в зависимост от проблема);
- След терапията се прилага и стимулираща маска, която насищаща дермата с витамини, хранителни вещества и антиандрогени;
Механичния пилинг е подходящ при прояви на са пърхот, себорея, себореен дерматит, псориазис, атопична кожа.
1.3 DSD пилинг. ВИЖ ПРОДУКТА в онлайн магазина на triholog.bg
- Остра форма на косопад;
- Температура и вирусно заболяване;
- Бременност и кърмене;
- Онкологично заболяване;
- Повишена чувствителност на кожата;
- Непоносимост към състава.
- Не се прилага в случаи на различни нарушения на целостта на епидермиса.
ХИМИЧЕН ПИЛИНГ
Противопоказания за тези процедура са същите като при механичния пилинг.
В съвременната козметология широко се използват плодови киселини. Преди десет години те бяха нововъведение в състава на козметиката. Въпреки това, различни плодове са били използвани за маски и измиване на косата още от древни времена. Жените са се грижили за здравата си коса като са нанасяли на скалпа гроздов сок, лимонов сок и плодова каша.
В днешно време, химичният пилинг на скалпа е направен на базата на алфа хидрокси киселини (AHA) . AHA киселините могат да бъдат получени не само от плодове, но и синтетично. Те имат по-мек ефект върху скалпа, отколкото всеки друг вид пилинг. Киселините стимулират синтеза на колагена, овлажняват епидермиса. Повишават еластичността на кожата и я регенерират.
В случаи на остри екземи и възпалителни състояния на кожата на главата, се използват комбинирани разтвори с алфа – хидрокси (винена, млечна, ябълчна, бадемова, лимонена, гликолова) и бета – хидрокси киселини (ВHA) (напр.салицилова киселина).
Пилингът на скалпа е насочен към дълбоко и цялостно почистване на кожата, което води до ефективно отстраняване на роговия слой на епидермиса и мастните натрупвания в инфундибумула на космения фоликул. Терапията е мощно противовъзпалителна и подобрява състоянието на скалпа, подхранва косата и стимулира растежа на здрава коса. Подходящ метод и за жени, и за мъже.
Ползите от пилинг терапията са очевидни:
- Бърза, активна регенерация на кожата;
- осигуряване на добър приток на кръв към корените на косата;
- подобрява микроциркулацията;
- увеличава регенерацията на кожните клетки;
- отстранява останалите частици от различни козметични средства;
- елиминира пърхота;
- подхранва скалпа;
- подхранва косата;
- стимулира растежа на косата.
Видове процедури
Има различни видове пилинг.
- Механичният метод за почистване на кожата на главата, използва най-малките абразивни частици. Тази терапия не само ви позволява да почистите роговия слой, но има и регенериращи и противовъзпалителни свойства върху скалпа и косата. Препаратът трябва да бъде назначен от лекар трихолог заедно с правилен шампоан и подхранваща маска. Такъв тип специализирани изделия се отпускат в лекарските практики. www.triholog.bg
- Химическият метод за почистване на скалпа се базира на използването на специални киселини. Терапията се извършва в лекарски кабинет. Продължава около час. Използват се различни киселини, които благоприятстват за здравото състояние на скалпа и косата. Терапията е много приятна, безболезнена и усещате подобрение още след първата процедура. www.liliyastyle.bg
Симптоми на себорейния дерматит
Причини за себореен дерматит
- наследствена предразположеност (често наследствено предразположение и към псориазис)
- себорея или наличието на мазен скалп (не е задължително)
- дефицит на цинк
- връзка между дефицита на биотин и хранителната алергия при кърмачетата (тази връзка не е потвърдена категорично)
- повишена мастната секреция-понякога акне
- Кандида албиканс- въпреки това специфичните изследвания към Кандидата не потвърждават сигурното им участие за появата на себореен дерматит.