Косопадът при деца е често срещано и сериозно състояние, което се разглежда като труден и предизвикателен проблем в детската трихология. Необходимо е ранно диагностициране и лечение на косопада в детска възраст, тъй като той оказва сериозно влияние върху психоемоционалното състояние при по-малките пациенти. Алопецията или загубата на коса е особено притеснителна, когато се проявява в детска възраст, тъй като е свързана с по-значими психологически последици в сравнение с тази при възрастните.

Подобно на косопада при възрастни, косопада при децата може да бъде причинен от редица фактори, но се характеризира с различна клинична изява и честота.

Косопадът при децата може да бъде разделен на две големи групи - вроден и придобит.

 

Причини за вроден косопад

Вродената загуба на коса е налице още при раждането. Като възможни причини се разглеждат:

Невус на Jadassohn
Nevus sebaceus (Jadassohn) известен още като мастен невус, е жълто-оранжева обезкосмена плака, която обикновено се появява по скалпа. Този вид невуси се появяват още с раждането или в ранна детска възраст. В самата лезия липсват космени фоликули, но тя може да бъде покрита от заобикалящата я коса, затова внимателно изследване на скалпа е много важно.
 

Вродена аплазия
Вродената аплазия (Aplasia cutis congenita) е хетерогенна група нарушения, характеризираща се с вродена липса на кожа в определена област на скалпа.

Този проблем може да обхване както епидермиса и горната дерма, водейки до минимална алопеция така и да се разпространи в дълбоката дерма и подкожната тъкан.

Това е най-често срещаната вродена алопеция. Тя се проявява като единичен дефект на скалпа в 70% от случаите, но понякога може да се прояви и като множество лезии.
 

Ектодермална дисплазия
Ектодермалната дисплазия се описва като наследствено състояние, при което има аномалии на две или повече ектодермални структури като коса, зъби, нокти. Или нарушена функция на потните жлези съчетана с аномалия в други ектодермални структури като уши, очи, устни, лигавица на устата или носа, централна нервна система.

Симптомите на ектодермалната дисплазия се различават значително в зависимост от засегнатите структури и обикновено не се забелязват до ранна детска възраст. Тези пациенти имат аномалии на космените фоликули. Косата може да расте много бавно и да е прекалено рядка, фина и крехка.
 

Синдром на анагенно отпадане на косата
Това е доброкачествено, самоограничаващо се състояние, при което анагенните косми са с необичайна морфология - лесно и безболезнено се отскубват от скалпа. Косата е сравнително рядка и не израства на дължина. Синдромът на анагенно отпадане на косата се наблюдава главно в детска възраст.

Придобит косопад

Има пет често срещани типа косопад при деца: Алопеция свързана с Tinea capitis, Алопеция ареата, Тракционна алопеция, Телогенен ефлувиум и Трихотиломания/Трихотилоза.

Tinea Capitis (трихофития на скалпа) e една от най-честите причини за косопад при децата. Това е заболяване причинено от повърхностна гъбична инфекция (повърхтностна микоза или дерматофитоза) на кожата на скалпа, която засяга и космените фоликули. Признаците и симптомите на трихофития на скалпа могат да варират, но обикновено изглеждат като сърбящи, люспести, плешиви петна по главата. Трихофития на скалпа, силно заразна инфекция, която най-често се среща при малки деца на възраст между 3 и 7 години.
 

Алопеция ареата
Приблизително 1 на всеки 1000 деца е диагностицирано с алопеция ареата. Това е автоимунно заболяване, при което косата започва да пада на кръгли или овални участъци. По-голяма част от децата с тази диагноза са с локализирано леко заболяване, засягащо по-малко от 50% от скалпа. Алопеция ареата, развиваща се през първите десет години от живота, е силно свързана с атопичен дерматит (приблизително 1/3), промени в ноктите и положителна фамилна анамнеза.

До 50% от пациентите с алопеция ареата имат спонтанно израстване на коса в рамките на една година, без лечение. При пациенти с по-обширно или прогресиращо заболяване е важно да се обсъдят с родителите различните възможности за лечение, като се има предвид способността на детето да приема и толерира по-инвазивни процедури.
 

Тракционна алопеция
Тракционна алопеция е косопад причинен от многократно издърпване на косата. Това състояние се развива при деца, които често носят косата си стегната на опашка, плитка или кок. Съществуват големи вариации в модела на клинично представяне на тракционната алопеция. Пациентите могат да забележат симптоми като сърбеж, зачервяване, лющене на скалпа, фоликулит или постулит, изтъняване на косата и косопад.
 

Телогенен ефлувиум
Телогенният ефлувиум е състояние, при което жизненият цикъл на косата се нарушава. Обикновено около 10 до 15 процента от космите на главата на вашето дете са в телогенна фаза. Но при телогенния ефлувиум много или всички косми преминават в телогенна фаза. В следствие на това след няколко седмици или месеци настъпва частично или пълно оплешивяване. Телогенният ефлувиум може да възникне поради редица причини, включително тежки предишни заболявания, операция под обща анестезия, предозиране с витамин А,силен емоционален стрес или като страничен ефект след употреба на някои лекарствени препарати. Няма диагностичен тест за телогенен ефлувиум; обикновено се диагностицира след внимателен преглед и анамнеза. Това състояние има тенденция да изчезва от само себе си и косата на децата обикновено израства напълно в рамките на шест месеца до една година.

 

Трихотиломания
Трихотиломания, наричана още „разстройство на издърпване на коса“, е психично разстройство, класифицирано като обсесивно-компулсивно разстройство. Включва повтарящи се, непреодолими позиви за издърпване на косата от скалпа, веждите, клепачите и други части на тялото, въпреки многократните опити да се спре или намали издърпването й.

Тези деца имат видим косопад и често се нуждаят от лечение от детски психиатър и/или детски психолог, специализиран в трихотиломания. Косопадът е неравномерен и се характеризира със накъсани косми с различна дължина. Обикновено алопетични петна се виждат от страната на доминиращата ръка на детето.

В опит да се улесни диагностицирането на косопад при децата е полезно да имаме подходяща анамнеза от родителите. Ключови моменти от историята на пациента са:

  • Кога се е появил косопада
  • Внезапно или постепенно е възникнал
  • Умствено развитие на детето
  • Емоционално състояние през предходните няколко месеца
  • Други съпътстващи оплаквания като умора, промяна в теглото, аномалии свързани с ноктите и кожата.
  • Фамилна предразположеност за алопеция, автоимунно заболяване, дерматологични или психиатрични разстройства.
В отпуска