Какво е акне

Акнето (от гръцки άκμή, произнася се /акми/) е болестно състояние на кожата, проява на себорея, появяващо се по време на пубертета – „младежки пъпки“, при което се запушват отворите на мастните жлези и се образуват т. нар. комедони (черни точки) и зачервени пъпки с гнойни върхове. Акнето се проявява предимно по лицето, гърба и гърдите, оставя белези.

За облекчаване на прекарването на болестта е важна личната хигиена и редовно почистване на лицето с подходящи препарати. При повечето хора акнето изчезва или поне се подобрява при достигане на възраст около 20 години.

Изследвания при акне

Обикновено диагнозата се поставя с преглед, на който се определят формата и степента на акне.При някои форми на акне може да има вторична инфекция – т.нар. грам-негативни фоликулити. В тези случаи се прибягва до вземане на микробиологично изследване на секрет от пустула. Много често причина да не се повлияе акнето от лечението е наличието на точно тази вторична инфекция.

При жени, които имат акне, проблеми с менструалния цикъл и повишено окосмяване е необходимо да се направи изследване на някои хормони – тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат (DHEAS), лутеинизиращ хормон, фоликулостимулиращ хормон.

Хора, при които има съмнение, че акнето се дължи на синдром или болест на Къшинг (Cushing) може да се изследват нива на кортизол в кръвта и/или урината.
 

Фактори отговорни за появата на акне

  • повишена себумна секреция - себорея – първият и най-ранен симптом на акнето (понякога тя е факт преди началото на пубертета). Протича в хидролипидния слой, най-външната бариера на кожата, това води до повишаване на липофилните (обичащите мазнини) субстанции. Най-засегнати са зоните с най-висока концентрация на себумни жлези като лицето, деколтето, раменете и гърба.
  • запушване на порите – поява на комедони. В следствие повишената себумна секреция се появяваткомедони. Белите точки са затворени комедони, а черните точки – отворени комедони. Следващите видими симптоми на акнето са папули, пустули и нодуларни възли.
  • повишен бактериален растеж
  • възпаление

Симптоми на акне

Акнето е заболяване, при което настъпват нарушение в т.нар. пилосебацейна единица. Пилосебацейната единица се състои от космено стъбло, космен фоликул, мастните жлези, което образуват себума, както и мускула, който кара космите да „настръхват“ при съкращението му.

Различните симптоми и признаци на акнето се дължат на различен патологичен процес, който настъпва в тази пилосебацейна област. Това е причина за разнообразието от прояви, което се нарича клиничен полиморфизъм.

Промени по кожата при акне

Промените по кожата при акне могат да се разделят в няколко групи:
  • Първични невъзпалителни лезии.
  • Вторични възпалителни лезии.
  • Остатъчни (постинфламаторни) промени.







1. Първични невъзпалителни лезии:

Микрокомедони – първата промяна, която настъпва в пилосебацейната единица и тази проява може да се забележи само под микроскоп. При микрокомедоните се запушва долната част на космения фоликул.

Промени по кожата при акне: Микрокомедони
Промени по кожата при акне: Микрокомедони

 

Фоликуларна запушалка – наблюдава се по страничните части на носа. Тези изменения при акне често се отчитат като отворени комедони, а в действителност те не са отворени комедони. При фоликуларната запушалка има натрупване на рогови клетки във фоликуларния канал, около малките, тънки косъмчета, без канала да е запушен. В редки случаи от фоликуларната запушалка може да се развие комедон.

Симптоми на акне: Фоликуларна запушалка
Симптоми на акне: Фоликуларна запушалка

 

Отворени комедони или черни точки – могат да се развият от микрокомедоните или от затворените комедони. При отворените комедони космения фоликул има по-широко отвърстие от нормалното и е изпълнен със себум и рогови клетки, съдържащи меланин, на който се дължи типичния кафяв и/или черен цвят.

Промени по кожата при акне: Отворени комедони или черни точки
Промени по кожата при акне: Отворени комедони или черни точки

 

Затворени комедони или бели точки. Образуват се, когато настъпи пълно запушване на фоликуларния канал от рогови клетки и себум. Затворените комедони изглеждат като неравности по повърхността на кожата. Понякога могат да бъдат с бял цвят, откъдето идва и името им, а в други случаи, те могат да бъдат с цвета на кожата. При тези кожни промени няма зачервяване и болезненост. Кожата е с неравна повърхност. За разлика от отворените комедони при затворените комедони порите са запушени. При нахлуване на бактерии или разкъсване на стената на фоликула, затворените комедони могат да преминат във възпалителни лезии.

Симптоми на акне: Затворени комедони или бели точки.
Симптоми на акне: Затворени комедони или бели точки.

 

Ако не се лекуват невъзпалителните промени при акне може да настъпи прогресиране на заболяването и образуване на вторични възпалителни лезии.

 

2. Вторични възпалителни лезии:

Всяка една от първичните невъзпалителни лезии може да премине във вторична възпалителна лезия. Възпалителните лезии при акне се характеризират с наличие на зачервяване и възпаление. Тези, които имат възпалителни прояви на акне ще имат едновременно микрокомедони, затворени комедони, отворени комедони и едновременно с това папули (подуване със зачервяване), пустули (гнойна пъпка), възможно е дори и възли и кисти. Симптомите при вторичните възпалителни лезии включватзачервяване, подуване, възпаление на кожата, възможно е образуване на корички, секреция илиразраняване. Тежеста на възпалителните лезии при акне може да варира от много леки до изключително тежки случаи и това се определя от реактивността на всеки един човек. Вторичните възпалителни лезии включват папули, пустули, възли, абсцеси, синуси.

Папули - малки червени подутини. Пустули - гнойни пъпки

Промени по кожата при акне: Папули -  малки червени подутини
Промени по кожата при акне: Папули - малки червени подутини


Възли при акне – промени, които настъпват дълбоко в кожата и образуването им се дължи на продължително действащи стимули, какъвто може да бъде фрагмент от косъм. Храктерна особеност на възлите при акне е, че преминават и се появяват периодично и могат да оставят белези при преминаването им.

Промени по кожата при акне: Възли при акне
Промени по кожата при акне: Възли при акне

 

Абсцеси при акне – могат да се образуват при сливане на няколко папули и пустули и имат склонност да се дренират като се отделя кръв, гной и себум. Абсцеси може да има при конглобатно акне. При преминаване на абсцесите остават белези.

Промени по кожата при акне: Абцеси при акне
Промени по кожата при акне: Абцеси при акне

 

Синуси - промени, които може да има при тежки форми на акне и се характеризират с образуване на линеарни флуктуиращи абсцеси, които могат да достигнат дължина дори от 10 см. Те имат много ходове и са свързани и с повърхността на кожата. От синусите се отделя секрет с неприятен мирис. Заздравяват много бавно и често се възпаляват. Лечението на тези промени обикновено е хирургично.

Промени по кожата при акне: Синуси
Промени по кожата при акне: Синуси

 

3. Остатъчни промени при акне:

При преминаване на акнето, кожата изглежда все по-добре с всеки изминал ден. Тогава обаче може да се забележи поява на остатъчните промени. Те се образуват тогава, когато преминат възпалителните изменения. Тези промени се наричат още постинфламаторни лезии. Могат да са промяна в цвета на кожата, образуването на белези, кисти, фистулни комедони.

Промяна в цвета на кожата – изразява се в образуването не червени или кафяви петънца.

Образуването на кафяви петънца на местата, където е имало акне се нарича постинфламаторна хиперпигментация. Такива петънца могат да се образуват, както на места с по-слабо изразено възпаление, така и на места със силно изразено възпаление. Цвета им може да варира в различни нюанси в зависимост от естествения тен на кожата и от дълбочината, на която са промените в кожата. Получават се в резултат от наличие на по-голямо количество меланин на местата, където има възпаление, т.е. пъпчиците. Меланинът е отговорен за цвета на кожата. Наличието на по-голямо количество меланин води до промяна в цвета на кожата.

Образуването на кафяви петънца е много често срещано при акне. Засяга двата пола, но се среща по-често при хората с по-тъмен цвят на кожата. Изстискването и чопленето на пъпките увеличава риска от образуване на петънца. Тази промяна в цвета на кожата се задържа дълго време след преминаване на възпаленията.

Остатъчни промени при акне: промяна в цвета на кожата
Остатъчни промени при акне: промяна в цвета на кожата


При тези, които са с по-светла кожа на местата, където е имало акне остават червени петънца. Тази промяна в цвета също влиза в рубриката на постинфламаторна хиперпигментация и се задържа дълго време. Червените петънца могат да бъдат в различен нюанс в зависимост от цвета на кожата – розово, лилаво, дори и кафеникаво. Червените петънца след преминаване на акне се забелязват по-лесно при по-светлата кожа. Възможно е, освен червени петънца да се видят едновременно и кафяви петънца.

Белезите при акне са един от най-големите проблеми, защото могат да напомнят за акнето за цял живот.

Образуването на белезите при акне започва още в самото начало на заболяването с повишаването на образуването на себум и метаболизирането му от бактериалната флора. По този начин кожата се дразни,космените фоликули се запушват и кожата реагира на тези промени като към чуждо тяло и настъпва възпалителен отговор. Целта на кожата е да се освободи от тези промени, както когато имаме рана, а всяка рана остава след себе си белег. Ето защо правилното и навременно лечение на акнето намалява образуването на белези, защото се спира възпалителната реакция.

Белези при акне
Белези при акне

 

Образуването на кисти също може да бъде остатъчна проява на акнето.

Най-често такива остатъчни кисти се образуват зад ушите, по хода на веждите. Размерът им е може да бъде от 1 до 5 см, навдигнати са над нивото на кожата и имат централна пора. Тези кисти се образуват в резултат от повтарящото се дразнене на фоликуларния епител. Много често могат да руптурират (разкъсват се) и отделят натрупаното в тях съдържание.

Промени по кожата при акне: Образуване на кисти
Промени по кожата при акне: Образуване на кисти

 

Фистулните комедони са друг вид остатъчна промяна при акне.

Фистулни комедони се образуват при сливане с ръбцова (цикатрициална) тъкан на 2 или повече комедона. Фистулни комедони се образуват много често по шията и гърба.

Промени по кожата при акне: Фистулните комедони
Промени по кожата при акне: Фистулните комедони

 

 

Степени на тежест на акнето

Акнето е заболяване, което при различните хора може да протича по различен начин. В пубертета почти всеки човек е имал акне, което в повечето случаи преминава спонтанно. В повечето случаи е налицеплавен преход на проблемната кожа към акне. Когато говорим за акне се има предвид acne vulgaris и неговите най-чести форми, появяващи се през пубертета и засягащи най-вече лицето и гърба. Най-често се среща така нареченото обикновено и папуло-пустулозно акне. По-тежка проява на акне е конглобатното акне. Едни от най-тежко протичащите форми са инверсното и фулминантното акне. Акне може да има дори и при бебетата и малките деца, а при някои жени причина би могла да бъде и хормонален дисбаланс.

Комедоните са първата проява на акне, а образуването на затворени комедони е предпоставка за поява на възпалителни изменения. Това акне се отбелязва като първа степен на тежест.

Лекото по тежест акне (втората степен) се характеризира с наличие, освен на комедони и на единични възпалителни лезии – папули и пустули.

При средното по тежест (трета степен) акне има комедони и множество възпалителни лезии – папули и пустули.

При тежкото акне (четвърта степен) има комедони, а възпалителните лезии, освен от папули и пустули са представени и от възелчета и синуси. Освен това може да има и остатъчни промени като белези или кисти.

Видове акне

Обикновено акне - най-честата форма на акне, нарича се още acne vulgaris (акне вулгарис). При обикновеното акне има няколко вида кожни промени – комедони, папули, пустули (пъпки) дори иединични възелчета. По-повърхностните промени по кожата се задържат няколко седмици, а по-дълбоките могат да се задържат и за месеци. След преминаване на възпаленията могат да останат петънца и белези. Среща се при подрастващи, но може да продължи и дори да се задълбочи проявата му в по-зрялата възраст. Повечето хора с обикновено акне имат повишена секреция на себум – себорея. Кожните променипри обикновеното акне могат да бъдат не само по лицето, но и по гърдите, гърба, а дори и в други области.

Видове акне: обикновено акне
Видове акне: обикновено акне

 

Комедонно акне - преобладава наличието на комедони по лицето. Възпалителни лезии от папули и пустули(пъпки) са единични. Комедоните започват да се появяват още рано в пубертета. Първоначално се засягаобластта около носа, а в последствие средната част на лицето и челото. Голяма част от хората с комедонно акне имат и повишено отделяне на себум. Лечението на комедонното акне в по-леките случаи обикновено не е трудно. По-трудно е лечението на по-тежките случаи с наличие на стотици затворени комедони.

Видове акне: Комедонно акне
Видове акне: Комедонно акне

 

Папулопустулозно акне – преобладават възпалителните лезии – папули и пустули (т.нар пъпки). Папулопустулозното акне може да засегне не само лицето, но и гърдите и гърба. Едновременно с наличието на възпалителни лезии има и комедони. В случаите, когато папулопустулозното акне се развие много бързо комедони може почти да не се забелязват, защото настъпват възпалителни промени, докато се образуват микрокомедоните. Възможно е при тази форма на акне да има и единични възелчета, които са по-тежка възпалителна проява.

Папулопустулозно акне
Папулопустулозно акне


По-голяма част от засегнатите от папулопустулозно акне са със себорея – повишено отделяне на себум. След преминаване на тази форма акне могат да останат белези.

Конглобатно акне – eдна от най-тежките форми на акне. Среща се по-често при мъжете и се характеризира с наличие на папули и пустули и на възелчета, абсцеси, синуси, фистулни комедони, кисти. Тази форма на акне води до образуване на белези, както атрофични (хлътнали), така и силно разраснали, каквито сакелоидите.

При конглобатното акне еднакво тежко може да бъде засягането на лицето, гърдите и гърба. То би могло да ангажира и ръцете, корема, горната част на бедрата, дупето и скалпа. Наличието на кисти при конглобатно акне често създава проблеми. Това се дължи на факта, че те се възпаляват периодично, могат да се дренират спонтанно и се отделя секрет с неприятна миризма.

Видове акне: Конглобатно акне
Видове акне: Конглобатно акне

 

Хормонално обусловено акне – среща се много често при жени, при които има повишена секреция на мъжки полови хормони. Освен акне други признаци за повишени нива на мъжките полови хормони могат да бъдат:

  • Повишено окосмяване по тялото и/или лицето.
  • Наличието на мъжки тип оплешивяване (андрогенна алопеция при жени).
  • Нарушение в менструацията.
  • Уголемяване на клитора.
  • Задебеляване на гласа.

Много често при възникване на хормонално смущение леко изразено по степен и тежест акне изведнъж става тежко. Най-честата причина за поява на хормонално обусловено акне могат да бъдат тумори или разрастване на надбъбречните жлези или яйчниците. Те водят до повишено отделяне на мъжки полови хормони.

Типичен синдром с хормонално обусловено акне е синдрома на Щайн-Льовентал (Stein-Leventhal), при който има поликистоза на яйчниците.


Акне зависимо от менструацията – Много жени забелязват, че акнето им има зависимост с менструалния цикъл и отчитат влошаване около менструацията. В този период се забелязва поява на дълбоко разположени възелчета, най-често около брадичката. Подобни промени могат да се забележат и следспиране на приема на противозачатъчни таблетки, след раждане или след настъпване на менопаузата. При повечето жени, освен в посочените периоди те почти нямат акне. При други жени обаче има изразено акне, което се влошава в периода около менструацията.

При тази форма на акне не е изяснен напълно механизма, но се отчита въздействие на промените в хормоналните нива.

Акне екскорие – някои хора с акне, предимно млади момичета и жени и по-рядко мъже възприемат акнето, което имат за изключително тежко. Това предизвиква силен стрес на засегнатите и те започват да чоплят, изстискват или да използват различни инструменти, за да се „освободят“ от тези лезии. Тези действия водят до разязвяване на кожата и образуване на корички след преминаването, на които остават белези и промени в цвета на кожата. Обикновено за околните акнето на засегнатите хора се отчита като минимално изразено. Тази форма на акне се нарича акне екскорие – Acne Excoriee des Jeunes Filles.

Акне екскорие засяга предимно челото, бузите, гърдите, в областта на линията на окосмяване на скалпа. Пораженията, които човек сам си нанася може да доведат до много по-неприятни белези, отколкото тези, които се образуват при нормалния ход на заболяването. За съжаление преустановяването на този процес на изчопляне е много труден.

Лечението трябва да бъде насочено към преустановяване на разчоплянето. Хората страдащи от акне екскорие рядко имат нужда от типичното за акне лечение.

Видове акне: Акне екскорие
Видове акне: Акне екскорие

 

Бодибилдинг акне – използването на андрогенни стероиди за увеличаване на мускулната маса и за подобряването на атлетичните способности може да доведе до поява на папулопустулозно акне, конглобатно акне, а в някои случаи дори и фулминантно (смъртоносно) акне. Обикновено засегнатите от бодибилдинг акне, преди да започнат употребата на стероиди са имали поне леко изразено по тежест акне.

Естествено същото акне може да се появи при назначаване на лечение с андрогенни хормони по медицински показания като например, когато е необходимо да се спре бърз растеж при деца и подрастващи (заболяването гигантизъм).

Видове акне: Бодибилдинг акне
Видове акне: Бодибилдинг акне

 

Механично акне – въздействието на различни механични фактори може да влоши съществуващо леко или средно тежко акне. Едни от най-често срещаните примери са засягането предимно на раменете и челотопри спортистите от американския футбол, участъка под шапка или ленти, които се поставят на главата (както при хипита) и т.н. Други влошаващи акнето механични въздействия са от дрехи, жартиери, колани.

При механичното акне настъпва възпаление на микрокомедоните и след това се появяват вторично големи комедони.

Друго много характерно често срещано механично акне е това, което се среща при цигулари в областта, където цигулката притиска кожата в областта на долната челюст и шията. Много често може да се съчетае и с враснали косъмчета и по-характерно за мъжете.

Контактно акне - известно е още като acne venenata. Думата venenum означава отрова. При появата на акне, което протича необичайно или не засяга възрастовата група, която обичайно страда от акне тогава трябва да се мисли за контактно акне.

По-висок риск от поява на контактно акне има при хора, които имат себорея, широки пори или преди са страдали от акне.

Причини за контактното акне могат да бъдат фактори от професионалната или заобикалящата среда. Въздействието на тези фактори води до поява на комедони, папули, пустули, а в някои случаи и до по-тежки форми на акне.

Контактното акне може да се дължи на различни фактори. Едни от най-честите видове контактно акне са:

Козметично акне
От козметично акне най-често страдат жени след тийнейджърска възраст. Първоначално се появяватмалки затворени комедони и по-рядко отворени комедони. В някои случаи може да настъпи възпаление и дори да се образуват белези. Най-засегнати от козметично акне са бузите, брадичката и челото. Козметичното акне се появява след употреба на мазни кремове, въпреки че само консистенцията невинаги е определящ фактор. В миналото голяма част от козметичните продукти са имали комедоногенно действие, но днес по-голяма част от продуктите са тествани.

Помадно акне
Помадното акне се среща при хора, които имат къдрава, суха коса, защото те използват по-мазни продукти за коса, за да улеснят грижата за косата.

Помадното акне засяга челото, но може да се забележи и по бузите.

Акне от масла, смоли и катрани – различни видове масла, нефтени продукти, катрани и смоли могат да доведат до поява на комедонно акне. Роля за възникването на това акне има, както директния контакт, така и индиректния контакт от работните дрехите, които са пропити с посочените химични вещества.

При тази форма на акне първоначално се появяват комедони, които много често могат да бъдат и с променен цвят от маслата и катраните.

Хроничното въздействие на различни масла в комбинация с излагане на открито, както е при пътните работници може да доведе до хронично увреждане на кожата – поява на тъмни петна по клепачите, жълти склери на очите, атрофия на кожата, кожни тумори. В някои страни това увреждане на кожата се приема за професионално заболяване.

Причини за появата на акне

Трудно може да се отговори еднозначно на въпроса какви са причините за акне и защо се появява. Много са факторите, които са отговорни за възникването на акне при всеки отделен човек. Ключова роля иманаследствеността. Други причини отговорни за възникване на акне са продукцията на себум,въздействието на хормоните, участието на нормални и патологични бактерии и характеристиките на космено-мастния фоликул.

Ролята на наследствеността – склонността за поява на акне определено е наследствена, но не могат да се посочат кои са точните механизми на унаследяване. Предполага се мултифакторно (множествено) унаследяване. Ако и двамата родители имат акне 3 от 4 техни деца ще имат акне. Ако само единия родител е имал или има акне, тогава 1 от 4 деца ще има акне. Въпреки това като всяко едно наследствено заболяване не при всяко семейство се следва този модел на унаследяване, възможно е да има прескачане на поколение.

Това, което се унаследява е фоликуларната епидермална пролиферация (разрастване) с последващо запушване на космения фоликул.

Влошаващи фактори за възникване на акне са повишеното образуване на себум, наличието и активността на бактериите. Пропионибактериум акнес (Propionibacterium acnes) и възпалителната реакция.

Ролята на нарушената кератинизация – нарушената кератинизация е процес, при който се наблюдавапромяна в нормалното образуване на рогов слой на кожата. При акне настъпва повишено образуване инатрупване в космения фоликул на рогови клетки. Това води до запушване на космения фоликул иобразуване на комедони – първоначално се образуват микрокомедони.

В началото не е нарушено отделянето на себум и себацейните жлези са напълно нормални. Нарушената кератинизация води до повишаване на пропускливостта на стената на космения фоликул, което дава възможност за по-лесно преминаване на клетки на възпалението и до по-лесно разрастване на бактериите – пропионибактериум акнес (Propionibacterium acnes).

Ролята на образуването на себум и мастните жлези – почти всички хора, които имат акне иматповишена мастна секреция. Хората с акне имат и по-големи мастни жлези и произвеждат повече себумв сравнение с тези, които нямат акне. Повишения себум, обаче сам по себе си не е достатъчен фактор за поява на акне. Болните от паркинсон имат повишена секреция на себум, но не страдат от акне.

Себумът в мастните жлези и каналчета е стерилен и не съдържа свободни мастни киселини. При акне сеувеличава броя на нормалните бактерии и те отделят ензими, които водят до образуване на свободни мастни киселини. Свободните мастни киселини могат да достигнат до 20% при хората с акне. Те са комедоногенни и нарушават процеса на кератинизация. От друга страна водят и до привличане на клетки на възпалението, а от там до образуването на папули и пустули (гнойни пъпки), а в последствие и довъзелчета, абсцеси и белези.

Ролята на микроорганизмите – космено-мастния фоликул е населен с микроорганизми, които са част от нормалната флора. При хората с акне се увеличава броя на тези микроорганизми. Основните обитатели на космено-мастния фоликул са:

Пропионибактериум акнес (Propionibacterium acnes) – отделят ензими (липази), които водят до образуване на свободни мастни киселини.

Стафилококус епидермидис (Staphylococcus epidermidis)

Маласесия фурфур (Malassezia furfur) или още Питироспорум овале (Pityrosporum ovale)

Демодекс фоликулорум (Demodex folliculorum).

Ролята на хормоните – преди настъпването на пубертета мастните жлези са малки и не са способни да доведат до появата на акне. С настъпването на пубертета започва т.нар. андрогенна стимулация, коятозасяга мастните жлези. Под действието на тази стимулация мастните жлези се уголемяват и започват да произвеждат себум. Тази андрогенна стимулация се осъществява от мъжките полови хормони. На свой ред женските полови хормони водят до намаляване на секрецията на себум. Отговорни за образуване на мъжки полови хормони са тестисите, надбъбречните жлези, а в някои случаи и яйчниците.

Ролята на реактивността на космения фоликул – космения фоликул при хората с акне може да реагира бурно на въздействието на различни стимули. Под въздействието на физиологични или външни причини настъпва влошаване на акнето например като прием на някои лекарства – кортикостероиди, изониазид, калиев йодид, локално приложение на вазелин, катрани и др.

Роля на имунитета – хората с акне нямат първични имунологични проблеми. В действителност възпалителната реакция при акне се получава от задействане на нормални имунологични механизми. Хората с акне имат повишен отговор към пропионибактериум акнес, което се доказва с наличието наповишено количество на антитела.

Какво може да влоши акнето?

Факторите и условията, които могат да влошат състоянието на акнето, включват:
  • Хормонални промени – бременност, приложение на хормони или спиране на противозачатъчните медикаменти могат да обострят акнето. Освен това момичета и жени с акне са склонни да получат влошаване на акнето около една седмица преди започването на менструалното кървене.
  • Безпокойство, стрес и депресия – психическият стрес, особено тежко или продължително емоционално напрежение, може да повлияе на нивото на хормоните, като кортизол и адреналин, които от своя страна могат да влошат акнето.
  • Лоша хигиена – почистването на лицето трябва да се извършва редовно и ежедневно. Липсата на хигиена обикновено в днешно време е много по-малък рисков фактор, отколкото свръххигиената. Честото измиване на лицето с измивни препарати е причина за компенсаторно стимулиране на себумната продукция, която е един от факторите в развитието на акнето.
  • Горещ и влажен климат – повишеното изпотяване вследствие на горещината и влажността може да влошава състоянието на акне.
  • Козметика на мазна основа – овлажняващи кремове, лосион и грим, които съдържат масла, могат да имат комедоногенно действие като запушват порите.
  • Мазна коса – някои продукти за коса са много мазни и биха могли да имат същия ефект като козметиката на мазна основа. Примери за такива продукти за коса са тези, съдържащи какаово масло или кокосово масло, както и такива с изопропилмиристат или лаурилсулфат.
  • Изстискване на лезиите от акне („изстискване на пъпките“) – подобно поведение задължително влошава състоянието на акнето и създава предпоставка за образуване на белези, тъй като при изстискването се повишава риска от вторично инфектиране и образуване на гной.
  • Механично въздействие върху кожата – фрикцията, причинена от триенето или натиска от велосипедни каски, раници, стегнати яки, ленти за глава, телефони и др., може да влоши акнето.
  • Хранителен режим – няма категорични данни за връзка, но все пак при някои хора се наблюдава подобна тенденция.
  • Прекомерно докосване на лицето – ноктите могат да „крият“ много бактерии, които да причинятобостряне на акнето.
  • Генетични фактори – акнето определено се среща по-често в някои фамилии, особено такива с анамнеза за по-тежко акне.
  • Прием на някои лекарства- влошаващи акнето лекарства са например кортикостероиди, барбитурати, литий, психотични лекарства и др.

 

Патофизиологичният процес при акнето

Патофизиологията на акнето е многофакторна. Основният фактор е генетиката.

Акнето се развива в резултат от взаимодействието на следните четири фактора:

  • Освобождаване на възпалителни медиатори в кожата
  • Фоликуларна хиперкератоза с последващо запушване на фоликулите
  • Фоликуларна колонизация на Propionibacterium acnes
  • Повишено производство на себум

Изследванията показват, че възпалителни реакции действително се случват преди хиперкератозата. Цитокини, произведени от CD4+ T клетки и макрофаги, активират местните ендотелни клетки и водят по повишаване на възпалителни медиатори, като васкуларно клетъчна адхезионна молекула-1 (VCAM-1), междуклетъчна адхезионна молекула-1 (ICAM-1) и човешки левкоцитен антиген (HLA)-DR в кръвоносните съдове около пилосебацейния фоликул.

Акнето се развива в резултат на запушване на фоликулите. Хиперкератинизация и образуване на слой откератин и себум (микрокомедон) е най-ранната проява. Възниква увеличаване на мастните жлези и повишаване на производството на себум при повишено производство на андроген (DHEA-S).

Микрокомедонът може да се увеличи и да формира отворен комедон (черни точки) или затворени комедони. Комедоните са резултат от запушване на мастните жлези със себум и мъртви кожни клетки.

В тези условия естествено срещащата се бактерия Propionibacterium acnes може да причини възпаление в или около фоликула, водещо до възпалителни лезии (папули, инфектирани пустули или нодули) в дермата около микрокомедони или комедони, което води до зачервяване и може да доведе до образуване на белези или хиперпигментация.

Propionibacterium acnes е анаеробен микроорганизъм, който присъства в акнеичните лезии. Наличието на Propionibacterium acnes инициира възпаление чрез различни механизми. Propionibacterium acnes стимулира възпалението чрез производство на провъзпалителни медиатори, които преминават през стената на фоликулите.

Проучванията показват, че Propionibacterium acnes активира toll-подобен рецептор 2 на моноцитите и неутрофилите. Активирането на този рецептор води до продукция на множество проинфламаторни цитокини, включително интерлевкини 12 и 8 и тумор некрозис фактор. Свръхчувствителност към Propionibacterium acnes може да обясни защо някои хора развиват възпалително акне вулгарис, а други – Не.

Лечение на акне

В “Трихологичен център Лилия” ще получите професионална консултация и програма за лечение на акне В 5 СТЪПКИ:
  1. Консултация – задълбочено запознаване с историята на проблема и определяне на желаните цели.
  2. Диагностика – комбинация от трихологичен и лабораторен подход за откриване и определяне на проблема.
  3. Намиране на причината – медицински анализ.
  4. Възстановяване – структурата и функциите на кожата.
  5. Стимулиране бариерната защита на кожата - индивидуален план за лечение на проблема според причината.

Преди да се пристъпи към лечение на акне е важно да се определят причините, довели до неговата поява. За всеки причината е различна, което налага прилагане на индивидуален подход.

Съществуват ефективни методи и средства за лечение на акне, които се определят в зависимост от степента на заболяването и спецификата на всеки отделен човек.

Най – важното е да се открие коя е вътрешната причина в организма довела появата на акне.

Етап 1: овладяване възпалителните процеси в кожата, подобряване бариерната й защита и успокоение на епидермалният (повърхностен) слой на кожата.

Зони: лице/гръб/деколте/скалп

Постигнат резултат:

Още след първата терапия кожата е успокоена, регулирано ниво на себум, намалено възпаление и видимо по-гладка, спокойна, с по-равномерен тен кожа.

Необходим брой терапии:

3 до 6 терапии, веднъж месечно


Етап 2 на лечението:

Иновативна програма за лечение с коктейл за мезотерапия „Purifying“

Зони: лице/гръб/деколте/скалп

Съдържание: Репей , Градински чай , Бяла коприва , Декспантенол , Мукополизахариди , Метионин , Лайка

Действие: Намалява възпалението, регулира нивата на отделяне на себум, регенерира епидермиса, възстановява правилното функциониране и бариерна защита на кожата.

 

Протокол на процедурата:

  1. Ексфолиране на кожата – дълбоко почистващо, антибактериално действие
  2. Нежен, почистващ пилинг – отстранява мъртвите клетки и подготвя кожата за естетични процедури като мезотерапия, екстракция, дълбоко почистване с ултразвук или диамантено микродермоабразио.
  3. Мезотерапевтичен коктейл – инвазивна техника на работа -дълбоко почистване на кожата, намаляване на възпалителните процеси на ниво дерма, балансира секрецията на себум, намалява сърбежа, успокява и хидратира кожата.

Използвани продукти – ексфолиант, почистващ пилинг, мезотерапевтичен коктейл

Необходим брой процедури:

3 до 6 процедури, веднъж на 7 дена.

Видим резултат се наблюдава още след първата терапия.

В отпуска