Ползваме част от публикация на тема:
"МОЖЕ ЛИ СЛЪНЧЕВО ИЗГАРЯНЕ ДА ОТКЛЮЧИ FOLLICULITIS DECALVANS?"
Представяме пациентка на 28 г., която съобщава за дискомфорт в скалпа с давност 2,5 г., засилващ се до сърбеж, парене и болка във вертекс, придружени с прогресираща загуба на коса под формата на окръглени, сливащи се петна. Пациентката съобщава, че 3-4 седмици преди началото на състоянието е имала „силно изгаряне“ в областта на разделяне на косата в короната на главата в следствие единичен и инцидентен случай на неконтролирано излагане на слънце. Именно в тази зона се появява първото петно. Алопетичните петна и субективните усещания прогресират постепенно.
Пациентката е генетично надарена с изключително качество на косата: фоликуларна единица с 3+ косъма, гъста коса и дебели космени стъбла. Носи косата си постоянно прибрана на опашка, която скрива лезиите.
Съобщава за алергия към прах, котки и за фоточувствителност, като описва обриви, появявали се в миналото след излагане на слънце. Използва постоянно слънцезащитен крем с фактор 50.
Няма данни за други заболявания. Редовен МЦ. Няма бременности и раждания. Не приема никакви медикаменти. Баща - със себореен дерматит.
При снемането на анамнеза е озадачаващо, че пациентката дълго време е неглижирала състоянието си, не е търсила дерматологична помощ и не е предприемала лечение. Твърди, че дори не е виждала лезиите, а на преглед е дошла единствено по настояване на нейния приятел.
Може да се каже, че е противник на употреба на медикаменти.
Пациентката е IT специалист, работи дългосрочно стационарно и на изкуствено осветление.
Жената е на видима възраст, отговаряща на действителната, демонстрира уравновесено поведение и висока интелигентност, контактна, афебрилна и в добро общо състояние. От соматичния статус: 155 см., 42 кг, ITM 17, поднормено тегло.
Дерматологичен статус. Физикално изследване: II фототип; суха кожа и скалп.
Патологичните кожни промени ангажират вертекс. Представят се от окръглени и конфлуиращи цикатрициални алопетични полета с различна давност. Старите лезии са с картина на атрофия, цикатризация и пойкилодермия. Свежите периферни лезии са с пустулозни, ексудативни и крустозни промени, с дилатирани фоликуларни остиуми, жълти тубуларни хиперкератотични запушалки, снопове от 6+ косми – tufted hairs, перифоликуларен еритем и хиперкератоза. Измерването на максималния диаметър на цикатрициалното поле <5 cm. определя стадия на развитие на заболяването при тази пациентка: FD Grade II.
Дерматологичен статус. Трихоскопско изследване.
Основно по периферията на засегнатата зона се наблюдават възпалителни знаци, характерни за острата фаза: снопове от 6+ косми – tufted hairs – емблематичен трихоскопски знак на заболяването; фоликуларни пустули, жълта перифоликуларна хиперкератоза; starburst – хиперплазия: радиални звездовидни образувания, указващи посоката на цикатрициалния процес с център космения фоликул; в интерфоликуларните области се наблюдават „усукани капиляри“.
В по-старите лезии се наблюдават признаци за хронифициране: липса на фоликуларни орифициуми, цикатрициални бели точки, бяло-розова и мраморна дисколорация, удължени капилярни бримки.
От разширените параклинични изследвания се установи единствено дефицит на вит.Д3
За целите на хистологичното изследване се направи биопсия под трихоскопски контрол от активния ръб на цикатрициална лезия: №3268/26.06.2020. Находка: изразен смесен възпалителен инфилтрат от лимфоцити, хистиоцити и изобилие от левкоцити около космените фоликули (предимно в горната дерма) с разпад на фоликулите и гигантоклетъчна реакция (гигантски клетки тип „чуждо тяло“ около фрагменти от космени стъбла). Други фоликули са във фаза на фиброзиране и цикатризация.
Допълнителни тестове, които влизат в съображение, но не се направиха поради слабата мотивираност на пациентката са: култура и антибиограма от пустула; култура от назо-фаринкс за доказване на хронично носителство на S.aureus.
ДИАГНОЗA
Диагнозата Folliculitis decalvans се базира на клиничния преглед – цикатрициални алопетични полета със снопове от 6+ косми – tufted hairs, на типичната трихоскопска картина и при съмнителните случаи, на биопсията – смесен възпалителен инфилтрат, фоликуларна дилатация, периадексална фиброза. В случая, има пълно съответствие между клинична, трихоскопска и хистологична находка.
Назначеното изследване е достъпна само за лекари и е отразено в оторизираните медицински източници на информация.
Авторски състав:
Росен В. Арсов*, Ивелина А. Йорданова*
Милен П. Караиванов**
*Катедра по Дерматология, Венерология и Алергология, МФ, МУ Плевен
**Катедра по Патологоанатомия, МФ, МУ Плевен