Автор: Нестерович D.S. – водещ химик, Cosmeceutical Incubator LLC
В биохимията пептидите обикновено се наричат фрагменти от белтъчни молекули с ниско молекулно тегло, състоящи се от малък брой остатъци на аминокиселините (от две до няколко десетки), свързани във верига от пептидни връзки —C (O) NH-.
Биологичният ефект на пептидите е разнообразен. За синтеза на пептиди тялото ни използва само 20 аминокиселини. Същите аминокиселини присъстват в различни пептиди по структура и функция. Идентичността на пептида се определя от редуването на аминокиселини в него. Въз основа на информация за биологичните функции на пептидите, виждайки състава и определена последователност на аминокиселини, можем да кажем с голяма увереност каква ще бъде посоката на неговото действие. С други думи, пептидът е подходящ за всеки тип тъкан: за черния дроб, кожата и др.
Имунологичните пептиди защитават тялото от токсини, които са влезли в него и т.н.
Пептидите, съдържащи стотици или повече аминокиселини, се наричат протеини. Съединения от десетки или дори няколко аминокиселини се наричат пептиди.
По принцип пептидите са водоразтворими съединения, поради което за по-добро проникване през кожната бариера пептидите се модифицират с хидрофобни групи, например ацетат или палмитинова киселина. Подобни съединения се получават чрез химичен синтез.
В козметичните продукти най-често се използват протеинови хидролизати (например колаген, еластан, пшеница) – това са пептидни фрагменти с ниско молекулно тегло.
Трипептид
Историята на този пептид започва през 1973 г., ученият Лорен Пикарт решава да провери какво ще се случи, ако от кръвната плазма, взета от млади хора, се добави към чернодробните клетки на възрастните хора. Той е установил, че под влиянието на млада плазма чернодробните клетки започват да синтезират протеини, характерни за младите клетки. Чрез последователно отстраняване на протеини и пептиди от плазмата ученият успява да установи, че този ефект се предизвиква от трипептида (глицин-хистидин-лизин). По-късно стана известно, че трипептидът има висок афинитет към медта и може да присъства в организма като комплекс с мед. Към днешна дата е доказана ефективността на този пептид при заздравяване на рани, подобряване на характеристиките на стареещата кожа.
Установено е също, че при лечение на рани с медикаменти, съдържащи този трипептид или неговия комплекс с мед, разширени космени фоликули се появяват по периферията на раните. Има лекарства за борба с косопада на базата на трипептида под формата на неговия комплекс с мед. Ефективността им се основава на способността на този пептид да възстановява функционалността на увредените кожни клетки и да поддържа възстановителния потенциал на стволовите клетки. Както се оказа, този пептид е активен в ниски концентрации, той е проучен подробно, което го прави доста ефективен компонент за козметични продукти за коса.
Цитокини
Друг обещаващ компонент в продуктите за възстановяване на косата са цитокините. Цитокините са сигнални молекули, чрез които клетките изпращат “съобщения” една към друга. Един от цитокините, който е ефективен компонент за възстановяване на здравината на косата и активиране на растежа на косата, е Interleukin-1 beta. Този олигопептид (Полипептид 18) играе важна роля в подпомагането на процесите на саморегулация на кожата и структурите, свързани с нея, включително космените фоликули. Многобройни изследвания показват, че този цитокин участва в регулацията на жизнения цикъл на косата. Той причинява образуването в скалпа на цяла каскада от растежни фактори, необходими за стимулиране на деленето на стволовите клетки на космения фоликул, като възстановява образуването на добре оформена коса.
Разгледайте Разтвор за мезотерапии на скалп, който предлагаме в triholog.bg
Пептиди в козметологията

02Юли