default

Анатомия на косата

коса
26Ноем.

Днес ще ви запознаем с анатомията на косата, която е от съществено значение, за да бъде разбран нейния процес на растеж. Въпреки че цветът и текстурата й могат да варират, нейните анатомични особености са еднакви при всеки човек.

Човешкото тяло е покрито с косми. Повечето от тези косми се наричат велус косми, тъй като са фини, къси и безцветни. Но някои области като скалп, мигли и вежди имат по-дебели и по-тъмни косми- терминални косми.

Анатомия на косъма
Анатомия на косъма

Всеки косъм се състои от две части стъбло и корен. Стъблото е видимата част от структурата на косъма, а коренът е разположен в дермата, в космена торбичка, наречена фоликул.

Стъблото на косъма има три части:

Медула – подобна на пчелна пита сърцевина, съставена от захари и аминокиселини;

Кортекс – твърд кератинов слой, който заобикаля медулата;

Кутикула – защитният външен слой, изграден от припокриващи се кератинови люспи;

Кортексът и кутикулата съдържат пигмент, наречен меланин, който определя цвета на косата.

Космен фоликул

Структура на космения фоликул
Структура на космения фоликул

Косменият фоликул е живата част на косъма, разположена в дермата. Човек има почти пет милиона космени фоликула, от които 100 000 до 150 000 са разположени в скалпа. Косменият фоликул е най-важния елемент на космената система, тъй като именно там започва растежа на косъма. Той се състои от четири части:

Космена луковица - тя се намира в основата на космения фоликул. Това е мястото, където клетките се делят, за да формират косъма. Луковицата е като “матрица” от постоянно делящи се клетки. Известно е още, че тя има свой имунитет и неговото нарушение е една от причините за появата на различни форми на косопад.

Анатомията на космената луковица включва дермална папила и матрикс. Дермалната папила е разположена в основата на космената луковица и съдържа съдова мрежа, която подхранва луковицата на косъма с хранителни вещества. Благодарение на това кръвоснабдяване, дермалната папила получава и хормонални сигнали, които участват в регулирането на растежа на косата.

Мастна жлеза - мастната жлеза произвежда себум, който овлажнява както косъма, така и кожата.

Вътрешната и външната обвивка на корена - тези протеинови структури защитават космения фоликул.

Arrector Pili Muscle - Arrector pili е малък мускул, прикрепен към космения фоликул. Когато мускулът arrector pili се свие, това буквално кара косата да настръхне.

 

Стадии на развитие на космения фоликул

Косменият фоликул е структура, която се намира в постоянно циклично развитие от няколко стадия:

-Стадий на растеж / анагенна фаза/

-Преходен стадий / катагенна фаза/

- Фаза на покой /телогенна фаза/

Всяка част от анатомията на космения фоликул има своя специфична функция, и ако някоя от тези структури бъде увредена, по една или друга причина, това може да доведе до промяна в цикъла на растеж на косата. Промененият цикъл на растеж на косата от своя страна може да причини временна или постоянна загуба на коса (алопеция).



В отпуска